Smog, zanieczyszczone powietrze, spaliny, dym tytoniowy… to tylko niektóre z zagrożeń, jakie funduje nam dzisiejszy uprzemysłowiony świat. Czynniki te mają wpływ na układ oddechowy człowieka i mogą powodować wiele bardzo poważnych schorzeń, które często prowadzą także do przedwczesnej śmierci. Na szczęście wiele chorób można rozpoznać we wczesnym stadium ich rozwoju, co daje dużo większe szanse na to, aby leczenie przyniosło pozytywne rezultaty. Jak rozpoznać choroby układu oddechowego?

Przyczyny chorób układu oddechowego

W dzisiejszych czasach choroby układu oddechowego są niestety dosyć powszechne. Wszystko za sprawą niesprzyjających czynników środowiskowych i niezdrowych nawyków. Do tych najczęstszych zaliczamy palenie papierosów (także bierne), wszelkiego rodzaju alergeny i niewłaściwą dietę. Także rozwój motoryzacji i zanieczyszczenie powietrza przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego. Na tego typu schorzenia można zapaść także w wyniku przebytych infekcji lub poprzez zawodowe czynniki ryzyka, takie jak praca przy obróbce drewna lub toksycznych oparach.

Jakie są choroby układu oddechowego?

Medycyna z roku na rok posuwa się do przodu i rozpoznaje coraz więcej różnego rodzaju chorób ludzkich. Wiele z nich dotyczy właśnie dróg oddechowych. Zatem jakie są choroby układu oddechowego? Można je podzielić na kilka grup. Będą to więc choroby z rodzaju genetycznych, infekcyjnych, zawodowych i nowotworowych.

Fizjologicznie choroby układu oddechowego dzieli się na obstrukcyjne i restrykcyjne. Ze względu na anatomię natomiast wyróżnia się choroby dolnego i górnego odcinka układu oddechowego oraz naczyniowe i śródmiąższowe choroby płuc. Najczęściej występującymi chorobami przewlekłymi układu oddechowego są przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, astma oskrzelowa oraz pylica.

Najczęstsze choroby układu oddechowego

  • Astma oskrzelowa jest obturacyjną chorobą oskrzeli, którą można wyleczyć. Polega na nadreaktywności oskrzeli i ich stanie zapalnym. Astma oskrzelowa może być alergiczna lub wewnątrzpochodna. Na tę chorobę coraz częściej zapadają dzieci. Cierpią na nią także osoby zamieszkujące duże miasta, gdzie jakość powietrza jest bardzo niska poprzez spaliny i smog.
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest natomiast nieodwracalna. Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest palenie papierosów. Może postępować w połączeniu z innymi schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak np. rozedma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.
  • Rozedma płuc charakteryzuje się nieprawidłowym powiększaniem przestrzeni powietrznych płuc. Przewlekłe zapalenie oskrzeli można rozpoznać po długotrwałym odkrztuszaniu plwociny i kaszlu. Dzieje się tak na skutek nadmiernego wydzielania się śluzu oskrzelowego
  • Pylica jest przewlekłą chorobą płuc. Powstaje na skutek długotrwałego wdychania szkodliwych pyłów. Przy tej chorobie dochodzi do rozedmy płuc oraz przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli.

Do innych, bardzo popularnych chorób układu oddechowego zalicza się także przeziębienie, grypę, czy wszelkiego rodzaju zapalenia (np. zatok przynosowych, krtani, płuc). Często występuje także choroba legionistów, gruźlica, angina, nieżyt nosa, katar sienny, SARS, odma opłucnowa, ptasia grypa, zespół bezdechu śródsennego i różnego typu nowotwory (np. języka, ślinianki, oskrzela). Bardzo częste są także alergie oddechowe.

Choroby układu oddechowego – objawy

Istnieje mnóstwo symptomów, które mogą wskazywać na choroby układu oddechowego. Objawy tychże schorzeń dzieli się na ogólnoustrojowe i miejscowe. Z ogólnoustrojowych najczęściej wymieniamy:

– brak apetytu,

– gorączkę,

– chudnięcie,

– niedokrwistość,

– ogólne osłabienie organizmu.

 Wśród najczęściej spotykanych objawów umiejscowionych w samych drogach oddechowych pacjenta zaliczamy:

– sinicę,

– duszność,

– bezgłos,

– krwioplucie,

– zatkanie nosa,

– kaszel,

– chrypkę,

– odkrztuszanie plwociny,

– świsty,

– bóle w klatce piersiowej.

Najczęściej występującymi dolegliwościami są zdecydowanie kaszel i katar, powoduje je bowiem bardzo wiele alergenów. Są także reakcją obronną organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie należy lekceważyć jednak żadnych objawów i skontaktować się z lekarzem, jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż kilka dni.

Choroby układu oddechowego objawiają się na wiele sposobów. Czasami jest to, wydawać by się mogło, niewinny katar, a czasami problemy z zaczerpnięciem powietrza. Jedno jest pewne – każdy objaw należy potraktować poważnie. Należy również pamiętać o tym, iż wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium da się skutecznie wyleczyć.