samochód

Kamera cofania, jeszcze niedawno luksus, obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Jeśli nie posiadamy jej zamontowanej fabrycznie, warto zastanowić się nad jej kupnem i montażem. Okazuje się bowiem, że podłączenie można wykonać całkowicie samodzielnie.

 

Kamera cofania – jak podłączyć i czy warto?

Na początek zastanówmy się, dlaczego kamera cofania jest tak popularna i dlatego warto z niej skorzystać. Choćby w przypadku, gdy chcemy zaparkować na bardzo zatłoczonym parkingu. Wciąż ktoś przejeżdża. Trzeba mieć oczy dookoła głowy. Dlatego kamerka może stać się sporym ułatwieniem i pomocą.

Mało kto lubi jeździć tyłem. Dlatego przydaje się odpowiednio dopasowana elektryka samochodowa Poznań. Dzięki temu nasz komfort jazdy będzie na wyższym poziomie. Poza samą kamerką możemy mieć bowiem czujniki, które będą nas informować, gdy za bardzo zbliżymy się do przeszkody.

 

Kamera cofania – jak podłączyć?

Pozornie zakup kamerki cofania jest sporym wydatkiem i wymaga tego, by montażem zajęły się profesjonalne osoby. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Sam zestaw kosztuje ok. 200 zł. Wiele zależy od tego, jakie dodatkowe funkcje zakupimy. A sama instalacja jest tak prosta, że można ją wykonać samodzielnie. Różnica jest jedynie w tym, czy kamerka jest przewodowa, czy bezprzewodowa. Jednak w obu przypadkach nie powinno być problemem to, jak podłączyć kamerę cofania.

  • Przewodowa kamera

Czasami zdarza się, że kamerka jest zintegrowana z ramką pod tablicę rejestracyjną. Wtedy konieczne jest zdemontowanie starej ramki i zamontowanie nowej.

Kamerkę następnie łączymy z wyświetlaczem samochodowym. Jedynym minusem jest to, że przez cały samochód idzie kabel. Można go jednak ukryć pod sufitem lub pod wykładziną. Jednak to drugie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane.

Z kamery wystają dwa kable. Czarny (uziemienie) podłączamy do fabrycznej masy. Czerwony (plus) do kamery, jako jej zasilanie. To sprawi, że kamera będzie działała podczas cofania.

Na koniec podłączamy sygnał video do stacji multimediów. Dzięki temu będziemy mieli pogląd na sytuację.

  • Bezprzewodowa kamera

W tym przypadku wszystko przebiega o wiele sprawniej i prościej. Nie ma żadnych kabli, które trzeba ukrywać i prowadzić przez cały samochód. Wystarczy kamera cofania oraz smartphone z dostępem do WiFi. Trzeba jedynie czerwony kabel podłączyć do źródła zasilania, a czarny do uziemienia.

W niektórych modelach możemy się spotkać dodatkowo z monitorem. Podłącza się go do gniazdka ładującego w samochodzie. Poza tym działa jak smartphone.

 

Podsumowanie

Widzimy zatem, że to, jak podłączyć kamerę cofania w samochodzie, nie stanowi najmniejszego problemu. Można to wykonać bez pomocy specjalisty i bez wizyty u mechanika. Wystarczy trochę czasu i odpowiednia instrukcja, by to ukończyć. Jeśli zaś chodzi o to, która kamera cofania jest lepsza, to warto samemu się nad tym zastanowić. Oba modele mają swoje wady i zalety, dzięki czemu można dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Dlatego każdy powinien sam wybrać.