Czasami zdarza się, że zachowanie osób w Twoim otoczeniu budzi duże wątpliwości. Jeśli nie dotyczy to osób Ci bliskich czy znanych, raczej nie musisz się martwić. Sytuacja wygląda już nieco inaczej, gdy to właśnie Twoje dziecko lub pracownik zachowuje się w sposób niepokojący czy nietypowy. Jakie objawy mogą stanowić alert? Mowa o podejrzanej nadpobudliwości lub wręcz przeciwnie – przesadnej ospałości, charakteryzującej się spowolnioną reakcją na bodźce. Tego typu zachowania mogą nasuwać podejrzenia w kierunku obecności narkotyków w organizmie. Osoby pod wpływem narkotyków najczęściej unikają kontaktu, lub tłumaczą się niewyspaniem czy zmęczeniem. Tymczasem ich organizm może być silnie odurzony narkotykami. Mimo że jest to sprawa dosyć wrażliwa, warto sprawdzić, czy osoba ta nie zażyła środków psychoaktywnych. Szybka i skuteczna reakcja może nawet uratować jej życie. Najprostszą i najszybszą oraz nieinwazyjną metodą na sprawdzenie organizmu pod tym kątem, jest wykonanie testu na narkotyki z moczu. Jaki wybrać test na obecność narkotyków?

Test na narkotyki – wady i zalety

Najbardziej dostępnym i tanim testem jest test na narkotyki z moczu. Jedną z jego najważniejszych cech jest nieinwazyjność.

Jest to najłatwiejsza metoda diagnostyczna przeznaczona do warunków domowych w dyskretnych okolicznościach. Nie zawsze przecież pomoc państwowych instytucji jest pożądana w pierwszej fazie styczności z tym problemem.

Tego typu test jest łatwy do wykonania, a jego wynik oparty jest na wewnętrznej kontroli jakości, w którą jest wyposażony. Budową i działaniem przypomina najprostszy test ciążowy płytkowy. Skuteczny test, poparty certyfikatem, można kupić na stronie https://temptavit.pl/k/testy-na-narkotyki/.

Zgodność takich testów jest wyliczona na 99 %. Poza tym posiadają długi termin ważności pod warunkiem ich odpowiedniego przechowywania: optymalną temperaturą jest zakres od 2 do 30 stopni Celsjusza. Powinny być zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i przechowywane w czystym miejscu. Warto pamiętać, że test należy otworzyć bezpośrednio przed użyciem.

Jedyną wadą niewynikającą bezpośrednio z samej formy testu jest możliwość chęci sfałszowania go przez badaną osobę przez ingerencję w próbkę. Próby takie polegają na naniesieniu na płytkę testu substancji chemicznych, na przykład takich jak środki kosmetyczne, które może mieć pod ręką. Dlatego należy zadbać, żeby w pomieszczeniu gdzie test zostanie wykonany, nie było do nich dostępu. Warto też nie informować badanego wcześniej o teście, tak, żeby nie mógł się przygotować do jego sfałszowania. Jak zrobić test na obecność narkotyków?

Test na obecność narkotyków – sposób wykonania

Materiałem potrzebnym do wykonania testu jest próbka moczu. Żeby test został wykonany prawidłowo, próbka powinna zostać naniesiona do czystego pojemnika. Nie powinno się też łączyć różnych próbek. Następnie w próbce umieszcza się płytkę na czas 10 – 15 sekund, a następnie odkłada na płaską nawierzchnię. Po 5 minutach wynik jest do odczytania.

Jak odczytywać wyniki?

Samo odczytanie wyników jest czynnością nieskomplikowaną. Pozytywny wynik ujawnia się poprzez linię przy literze C w okienku testowym (Przy „T” linia nie pojawia się). Oznacza to, że w organizmie został wykryty narkotyk. Wynik negatywny ujawni się w postaci 2 linii – zarówno w obszarze C jak i T. Oznacza on, że poziom badanego narkotyku nie jest wykrywalny, czyli prawdopodobnie go nie ma.

Po jakim czasie od zażycia narkotyków test ma sens?

Długość obecności substancji w organizmie jest zależna przede wszystkim od jej rodzaju. Ponadto wpływ na jej obecność ma również ilość jej zażycia, czy też wysiłek fizyczny badanego, który stosowany w wysokim natężeniu, mógł zmniejszyć ilość substancji. Warto jednak mieć na uwadze, że narkotyki można wykryć w ciągu kilku dni od ich zażycia. Przykładowo: Amfetamina jest wykrywalna do 3 dni, natomiast Marihuana aż do 2 tygodni!