ciąża

Poród to nerwowy moment w życiu każdej przyszłej mamy. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, aby stres był przynajmniej odrobinę mniejszy. Sprawdź, co wziąć do szpitala na rozwiązanie, aby zadbać o dziecko i swój komfort po porodzie.

Torba do porodu

Przed przygotowaniem listy potrzebnych rzeczy do szpitala, warto zakupić odpowiednią torbę do porodu. Należy mieć na uwadze fakt, że przyszła mama musi przygotować rzeczy nie tylko dla siebie, ale również akcesoria dla dziecka. Dobrym wyborem okaże się torba o pojemności około 40 litrów. To właśnie pojemność jest najważniejsza i na nią trzeba zwracać uwagę. Możesz także zdecydować się na zapakowanie dwóch mniejszych toreb o pojemności 20 litrów.

W jednym bagażu można zapakować rzeczy dla mamy, a w drugim dla dziecka. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, na które decyduje się wiele przyszłych mam. Poza pojemnością ważny jest także rozmiar torby. Możesz wybrać sportową, na kółkach lub podróżną z krótkimi ramiączkami. Warto zdecydować się na model, który będziesz mogła wykorzystać także po porodzie.

Torby do szpitala dla mam powinny być solidnie wykonane. Takie produkty znajdziesz w ofercie cenionych marek, które mają doświadczenie i są polecane przez klientów. Wybierając torbę, trzeba zwrócić uwagę na praktyczność. Kilka oddzielnych kieszonek w różnych rozmiarach ułatwią odpowiednie zapakowanie potrzebnych rzeczy i utrzymanie porządku.

Lista potrzebnych rzeczy

Gdy już wybierzesz odpowiednią torbę do szpitala, możesz zabrać się za kompletowanie jej wyposażenia. Oto co trzeba mieć w szpitalu do porodu:

Warto stawiać na wysoką jakość, aby zapewnić sobie wygodę w szpitalu.

 • Gumka do włosów – dzięki niej opadające na twarz kosmyki nie będą Twoim zmartwieniem. Włosy warto związać nie tylko na czas porodu, ale także w pierwszych chwilach opieki nad dzieckiem, kiedy skupienie jest bardzo ważne.
 • Nawilżająca pomadka lub balsam do ust – jeśli czeka Cię poród naturalny, głębokie wdechy znacznie wysuszą Twoje usta. Dla swojego dobrego samopoczucia i komfortu zabierz ze sobą kosmetyk nawilżający.
 • Wygodne kapcie – są niezbędne do poruszania się po szpitalu.
 • Mokre chusteczki, kilka sztuk jednorazowych majtek siateczkowych, kosmetyki potrzebne do utrzymania higieny, klapki pod prysznic, ciepłe skarpety, wkładki laktacyjne. Jeśli chodzi o kosmetyki, warto przelać je do mniejszych pojemników, aby torba była lżejsza.
 • Mały ręcznik – przyda się do robienia okładów.
 • Telefon i ładowarka.
 • Ubranie na wyjście ze szpitala.

Poza rzeczami dla mamy, należy wziąć także to, co potrzebne dla malucha:

 • Pieluszki jednorazowe i kilka sztuk pieluch tetrowych,
 • Kocyk lub rożek,
 • Ręczniki kąpielowe,
 • Ubranka dostosowane do pory roku i pogody.

Poza rzeczami dla mamy i dziecka należy zabrać ze sobą także dokumenty, a więc kartę przebiegu ciąży, wyniki potrzebnych badań medycznych, plan porodu, warto mieć przy sobie także dowód osobisty. Jeśli poród ma odbyć się poprzez planowane cięcie cesarskie, zabierz ze sobą skierowanie do szpitala. Jeśli nie jesteś pewna, czy coś jeszcze będzie potrzebne, warto skontaktować się ze szpitalem. Personel powinien udzielić Ci potrzebnych informacji, co znacznie ułatwi zapakowanie torby do szpitala we wszystko to, co niezbędne dla Ciebie i dziecka.

Kiedy spakować torbę do szpitala?

Wiesz już co zapakować do szpitala na rozwiązanie. A kiedy rozpocząć pakowanie? Torba powinna być gotowa co najmniej miesiąc przed porodem. Warto o tę kwestię zadbać wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Jeśli przygotujesz torbę do szpitala odpowiednio wcześniej, będziesz miała pewność, że masz w niej wszystko to co potrzebne. Nawet jeśli po zapakowaniu torby przypomni Ci się, że czegoś jeszcze w niej brakuje, będziesz miała czas, żeby to dopakować. Torbę warto postawić w miejscu, z którego szybko można będzie ją zabrać przed wyruszeniem w drogę do szpitala.