concierge

Concierge to zawód znany na całym świecie od stuleci. Od samych początków jego istnienia, osoby na tym stanowisku były odpowiedzialne za pilnowanie, aby w komnatach zamkowych, kościołach, katedrach i w innych znaczących budynkach nie zgasły świecy. Na pierwszy rzut oka, obowiązek ten wydaje się bardzo prosty do spełnienia, ale należy brać pod uwagę fakt, że były to czasy, w których świece były nierzadko jedynym źródłem światła, niezbędnym do funkcjonowania każdego obiektu i osób w nim przebywających. Concierge pilnował więc, aby podczas bali, uczt, wizyt ważnych gości, mszy lub codziennych obowiązków, jakie posiadał mieszkaniec zamku, nigdy nie zabrakło odpowiedniego oświetlenia.

Kto to jest concierge?

Jest więc to osoba o wszechstronnych talentach i umiejętnościach. A przynajmniej właśnie tym powinna się cechować w średniowiecznych czasach, kiedy to najbardziej rozsławił się ten zawód. Concierge musiał znać na pamięć całą mapę budynku, w którym pracował, wiedzieć kiedy, co się dzieje, znać osoby, które przebywają tam na stałe i te, które pojawiają się spontanicznie. Jednym słowem wiedzieć wszystko. Taka umiejętność nie mogła więc zostać, od tak sobie zapomniana przez historię i na szczęście nie została. Z czasem zawód concierge’a się rozwinął, przeszedł zmiany i dostosował się do panujących realiów dzisiejszego świata. Concierge – co robi w latach 20?

Na początku dwudziestego wieku zawód concierge’a uległ pewnym przemianą. Nie wymagał już tych samych umiejętności co kiedyś i nie dotyczył zadań, które należały do niego w średniowieczu. W latach dwudziestych, najczęstszym stanowiskiem pracy concierge’a  były hotele i kamienice. Jego obowiązki bardzo często były łączone z tym, za co odpowiedzialni są portierzy i odźwierni, ale z biegiem czasu uległo to zmianie. Concierge stał się pewnego rodzaju asystentem gości i klientów przebywających w hotelach, czy kamienicach. Wykonywał takie czynności, jak: organizacja spotkań, wyjść do teatrów, restauracji oraz dbanie o to, aby zapewnić wszystkim odpowiednią dawkę rozrywki. Nie sposób wymienić wszystkie obowiązki dwudziestowiecznego concierge’a ponieważ, było ich tak dużo, iż lepiej to ująć w stwierdzeniu, że miał on spełniać wszelkie zachcianki i oczekiwania osób, dla jakich pracował, lub których zlecono mu obsługiwać.

Historia tego zawodu jest bardzo bogata i w idealny sposób ukazuje, jak rozwijało się społeczeństwo oraz jego potrzeby na tle różnych epok. Zachcianki, prośby, specjalne zadania, sekrety, a w tym dobra organizacja i umiejętności, jakimi musiał się cechować każdy concierge.

Co robi concierge w dzisiejszych czasach?

Tak jak wiele lat temu, dzisiejszy concierge jest człowiekiem o wielu talentach i możliwościach, którym jak się okazuje, może podołać tylko niewielu. Umiejętności tego zawodu są wykorzystywane w wielu branżach. Od bankowości, która oferuje swoim klientom VIP profesjonalną obsługę asystentka, przez włączanie dodatku w postaci concierge’a do samochodowych pakietów assistance, aż po bogatą sferę lifestyle management. Pól, na jakich może działać concierge, jest wiele i ciągle pojawiają się nowe, dzięki czemu potencjał tkwiący w zawodzie concierge’a wciąż może być na nowo odkrywany i wykorzystywany – https://www.brella.pl/.

Lifestyle management i obowiązki concierge’a

W dzisiejszym świecie, conciergeowi można zlecić dosłownie każde zadanie – to proste i to, które z pozoru wydaje się niemożliwe do zrealizowania. Concierge może: zapewnić szkolenia dla psa jego pracodawcy, zadbać o to, aby rzeczy w szafie jego szefa były czyste i dobrze ułożone, zorganizować kolację z klientami lub wspólnikami jego pracodawcy, zaplanować wakacje dla swojego szefa, zapewnić dzieciom swoich klientów miejsce w dobrej szkole prywatnej lub na prośbę swojego pracodawcy sprowadzić z zagranicy rzadki gatunek jakiegoś owocu. W tym ostatnim zadaniu już mogą pojawić się problemy i jak można się domyśleć, pracując z różnymi klientami concierge będzie miał wiele razy pod górkę, na co musi być przygotowany i potrafić wykazać się swoimi rzadkimi i tak wymaganymi w dzisiejszym świecie umiejętnościami zaradności.