terapia

Niestety, życie działa w taki sposób, że czasami pojawiają się konflikty, które trudno jest rozwiązać bez obiektywnego spojrzenia kogoś z zewnątrz. Nie ma często możliwości merytorycznej wymiany argumentów z powodu emocji, nerwów i stresu. Dlatego w takich przypadkach pomocna może okazać się mediacja.

To skuteczny sposób na rozwiązanie sporu, ponieważ w takiej sytuacji zamiast wszystkich stron biorących czynny udział w konflikcie angażuje się w niego również doświadczonego mediatora. Gdańsk czy inne miasta oferują pomoc takich specjalistów, dlatego w przypadku niemożności rozwiązania jakiegoś problemu warto rozważyć to rozwiązanie.

Czym zajmuje się mediator? Gdańsk

Mediator to osoba, która w przypadku zaistnienia konfliktu pozostaje bezstronna. Jej działania prowadzą do zachowania spokoju i przedstawiania stosownych argumentów, dzięki którym możliwe jest rozwiązanie sporu bez konieczności dalszego zaogniania sytuacji.

Główne zadanie mediatora polega na skierowaniu uwagi na meritum problemu i pozwolenie stronom na znalezienie sensownego rozwiązania. Istotne jest, aby cała sytuacja przebiegła w sposób, który finalnie pozwoli na satysfakcjonujące rozwiązanie sporu.

Dlaczego warto skorzystać z usług mediatora? Gdańsk

Nie każda sprawa, w której na samym początku trudno jest dojść do porozumienia, musi zakończyć się na sali sądowej. W przypadku takiego rozwoju wydarzeń pojawia się długi czas oczekiwania na terminy rozpraw, dodatkowe koszty sądowe i duże kwoty, które trzeba płacić adwokatom.

Mediacja stanowi świetne rozwiązanie, jednak nie należy zapominać, że do jej przeprowadzenia zachodzi konieczność uzyskania zgody obu stron biorących udział w sporze. W większości przypadków mimo wszystko jest to znacznie korzystniejsza opcja niż wielokrotne wizyty w sądzie.

Korzyści płynących z mediacji jest mnóstwo. Dlatego warto upewnić się przed podjęciem ostatecznej decyzji, który ze specjalistów w okolicy to najlepszy wybór. W zależności od okolicy np. Trójmiasta z pewnością nie jeden mediator Gdańsk czy w Sopocie dysponuje dużym doświadczeniem i będzie w stanie pomóc w wielu konfliktach rodzinnych lub małżeńskich.

Rodzaje mediacji

Mediacje można podzielić na sądowe i pozasądowe. Najczęściej wybierany (i prawdopodobnie najskuteczniejszy w finalnym efekcie) jest drugi wariant. Można się na niego zdecydować w momencie, gdy jedna ze stron wystosuje wniosek, a postępowanie karne nie zostało jeszcze rozpoczęte.

Przede wszystkim w trakcie mediacji podejmowane są próby wypracowania jednego sensownego rozwiązania, które zostanie zaakceptowane przez obie strony. Dzieje się tak w przeciwieństwie do spraw sądowych, gdy decyzję orzeka sąd i rzadko kiedy wszyscy biorący udział w konflikcie są zadowoleni z wyroku.

Podsumowując, w zależności od tego, jak bardzo zazębiony jest konflikt i, czy obie strony są w stanie negocjować, warto rozważyć mediację. Pozwoli to na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy wydanych na prawników oraz adwokatów, ale przede wszystkim nerwów, a także niepotrzebnego jeżdżenia na kolejne rozprawy sądowe.