phone-case

Wiele osób nie wyobraża sobie dziś korzystania z telefonu bez dopasowanego do niego etui. Obudowa nie tylko chroni smartfon przed uszkodzeniami, ale również może pełnić funkcję estetyczną, dodając mu oryginalnego wyglądu. Największą popularnością cieszą się etui silikonowe i szklane, które mogą być zarówno przezroczyste, jak i wzbogacone o różnorodne zdobienia. Jakie etui jest lepsze – szklane czy silikonowe oraz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze obudowy do swojego smartfona?

Etui silikonowe na telefon

Silikonowa obudowa na telefon często wybierana jest z uwagi na swoją niską cenę. Case’y tego typu są również niekiedy dołączane do zestawu startowego z telefonem i ładowarką. Etui silikonowe są wykonane z poliuretanu lub poliwęglanu, co czyni je elastycznymi, a jednocześnie odpornymi na odkształcenia i uszkodzenia. Jednocześnie oferują one korzystny stosunek ceny do jakości z uwagi na niski koszt produkcji silikonowej obudowy. Jednak pomimo niskiej ceny silikonowe etui doskonale chroni telefon przed wstrząsami i upadkami ze względu na dobrą amortyzację.

Etui silikonowe dostępne są w różnych wariantach – od modeli całkowicie przezroczystych po te z motywami zwierzęcymi, roślinnymi czy nawiązującymi do popkultury. Nadruki na silikonowych obudowach są wyjątkowo trwałe i mogą wytrzymać wiele lat, nie ścierając się. Dość istotną wadą etui tego typu jest jednak to, że z czasem mogą one żółknąć. Jest to naturalny proces, wywoływany między innymi przez kontakt silikonowego materiału z powietrzem. Efekty nieestetycznego żółknięcia są szczególnie zauważalne w przypadku przezroczystych etui, przez co mogą one wymagać wymiany po pewnym okresie użytkowania.

Etui szklane na telefon

Alternatywą dla silikonowych etui, która obecnie cieszy się coraz większą popularnością, są obudowy szklane. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim piękny wygląd i unikalny połysk, który szczególnie cenią korzystające ze smartfonów panie. W przypadku telefonów o eleganckiej obudowie, takich jak smartfony Apple czy Motorola E7 Power, etui szklane pomoże podkreślić wyjątkowy design urządzenia. Podobnie jak w przypadku silikonowych case’ów, tu również mamy do wyboru obudowy całkowicie przezroczyste, jak i wzbogacone o różnorodne zdobienia.

Dużym minusem szklanych etui na telefon jest to, że nie chronią one telefonu przed wstrząsami w takim stopniu, jak obudowy silikonowe. Wynika to z faktu, że szkło zapewnia słabą amortyzację podczas upadku. Aby rozwiązać ten problem i wzmocnić szklane etui, wielu producentów dodaje boczne, silikonowe wstawki. Dzięki nim case jest znacznie bardziej wytrzymały, a jednocześnie nie traci unikalnego dla szkła wyglądu. Szklane etui wciąż może być jednak narażone na pęknięcia i zarysowania, zwłaszcza w przypadku nieostrożnego korzystania z telefonu.

Jakie etui jest lepsze – szklane czy silikonowe?

Jak łatwo zauważyć, oba popularne rodzaje pokrowców na telefon mają swoje wady i zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy sięgnąć po etui szklane, czy silikonowe, w pierwszej kolejności zdecyduj, czego oczekujesz od idealnej obudowy na telefon. Etui szklane i silikonowe różnią się przede wszystkim pod względem wyglądu oraz stopnia ochrony przed wstrząsami, dlatego warto wziąć te cechy pod uwagę przy wyborze pokrowca do swojego telefonu. 

Nie ulega wątpliwości, że pod względem designu i estetyki zdecydowanie wygrywają szklane etui na telefon. Ich wyjątkowy, elegancki wygląd i błyszczące wykończenie są niemożliwe do odwzorowania w przypadku silikonowych case’ów. Są one jednak mniej wytrzymałe i zapewniają niższy stopień ochrony przed wstrząsami, również w przypadku innowacyjnych, szklanych etui z silikonowymi wstawkami. Co istotne, szklane etui na telefon są zwykle droższe od silikonowych pokrowców, jednak ich cena może różnić się w zależności od producenta, rodzaju zdobień oraz modelu smartfona. 

Na uwagę zasługują również inne, mniej popularne rodzaje etui na telefon – skórzane, gumowe czy pancerne. Pod względem funkcjonalności znacząco różnią się one od popularnych etui szklanych czy silikonowych, dlatego warto wziąć je pod uwagę, wybierając idealny pokrowiec dla swoich potrzeb.