Klimatyzacja jest coraz bardziej popularnym i przystępniejszym cenowo sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczaniach. Stosunkowo niska cena, duży wybór różnych rozwiązań przy coraz wyższych temperaturach latem skłaniają do zamontowania klimatyzacji większą rzeszę osób. Jak przebiega proces i ile trwa montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji Gdańsk – porady

Klimatyzatory są coraz częściej spotykane w Polsce – nie tylko w biurach, ale też gospodarstwach domowych. Mogą one skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, a funkcje w nowoczesnych modelach spełniają potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na rynku możemy znaleźć klimatyzatory łączące się z Wi-Fi, dlatego umożliwiają ustawianie ich nawet wtedy, gdy przebywamy poza domem. Wyposażone są też w filtry, które oczyszczają powietrze zimą. Aby były maksymalnie wydajne i służyły nam przez wiele sezonów, powinny być zamontowane przez wyspecjalizowaną firmę. W pierwszej kolejności musimy jednak wybrać odpowiednie urządzenie.

Wybierając odpowiedni klimatyzator, weźmy pod uwagę kilka parametrów. Najważniejszym jest powierzchnia, która ma być chłodzona. Zazwyczaj przyjmuje się, że na każde 10 m2 przypada 1kW mocy chłodzenia. Zastanówmy się też, jak wygląda nasłonecznienie w ciągu dnia, czy w ścianach pokoju są umiejscowione gorące przewody kominowe alby, czy mamy szybko nagrzewające się urządzenia. Możemy zdecydować się na urządzenie, które posiada jedną jednostkę zewnętrzną — Split lub wiele jednostek wewnątrz — Multisplit. Jeśli zależy nam na chłodzeniu kilku pomieszczeń jednocześnie, warto zdecydować się na Multisplit, aby oszczędzić miejsce na zewnątrz budynku.

Ile za montaż klimatyzacji?

Gdy montujemy klimatyzację, powinniśmy uwzględnić fakt, że jedna część będzie umiejscowiona na zewnątrz, a druga wewnątrz. Zaplanujmy więc, czy jednostka ma znaleźć się na ścianie, czy też na podłodze przykładowo tarasu lub balkonu. Jeśli jesteśmy mieszkańcami bloku, warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwości i prawa. Zalecamy jednostkę wewnętrzną umiejscowić tak, by wyglądała estetycznie, a strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na przebywające wewnątrz osoby. Ponadto musi być łatwy dostęp do prądu. Zalecamy zaprosić przedstawicieli firmy montującej klimatyzację w celu pokazania pomieszczenia. Doradzą oni, które miejsce będzie optymalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Ponadto wycenią koszt instalacji — zazwyczaj jest to do 1000 zł, ale wszystko jest wyliczane indywidualnie.

Montaż klimatyzacji — ile trwa?

Na zewnętrznej stronie budynku mocowany jest wspornik, na którym stawiana jest później jednostka zewnętrzną klimatyzatora. W ścianie powinien być wywiercony wylot — otwór o średnicy mniej więcej 7 cm. Przez niego przeprowadzane są przewody freonowe, kable elektryczne, a także rurka do skroplin. Wszystko zostaje podwieszone. Natomiast otwór jest uszczelniany, a klimatyzacja odpowietrzana. Powinna być też skontrolowana jej szczelność. Czas montażu klimatyzacji wynosi od 4 do nawet 10 godzin, jest zależny od zaawansowania instalacji.