włosy

Błyszczące i miękkie włosy to idealna wizytówka osobista, dopełnienie każdego stroju oraz pełne zachwytu spojrzenia otoczenia. Brzmi jak marzenie? Możesz je łatwo spełnić. Wymaga to jedynie odrobiny wiedzy i wyrobienia nawyku codziennego dbania o włosy.

Jak zacząć dbać o włosy?

Przede wszystkim trzeba je dobrze poznać! Proste włosy wymagają nieco innego traktowania niż fale czy loki. Znajomość stopnia skrętu ułatwi dobór odpowiednich produktów. Jeśli na poważnie zastanawiasz się, jak pielęgnować włosy, warto również określić ich tzw. porowatość, czyli rozchylenie łusek włosa. Nie jest do tego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wyróżniamy włosy wysokoporowate, które są matowe, łamliwe i przesuszone, a ich końcówki często się rozdwajają. Mają skłonność do puszenia się, szczególnie kiedy powietrze jest wilgotne. Sprawiają problemy podczas rozczesywania. Z tych względów są one najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji.

Ich całkowitym przeciwieństwem są włosy niskoporowate, charakteryzujące się dużą gładkością, miękkością i pięknym blaskiem. Nieprawidłowo dobrane kosmetyki mogą jednak sprawić, że będą one przeciążone i przyklapnięte. Ciężko też poddają się stylizacji. Pod względem kondycji łusek, pomiędzy tymi dwoma wariantami wyróżniamy jeszcze jeden typ włosów, czyli średnioporowate. Posiadają w różnym stopniu cechy zarówno włosów wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Są one najczęściej spotykanym typem. Wymagają zróżnicowanej i zrównoważonej pielęgnacji. 

Wybór kosmetyków

Kolejnym krokiem powinno być dobranie odpowiednich preparatów dostosowanych do Twojego typu włosów. Szeroki wybór kosmetyków dostępnych w drogeriach na początku może być przytłaczający. Jednak szybko przekonasz się, że wręcz przeciwnie, jest to ogromne ułatwienie. Możesz przebierać w dziesiątkach produktów, by znaleźć te, które Twoje włosy pokochają. 

Zadając sobie pytanie, jak dbać o włosy i jakie kosmetyki wybrać należy pamiętać o zachowaniu równowagi PEH podczas pielęgnacji. Oznacza to wybór odpowiedniej dla Twoich włosów częstotliwości stosowania kosmetyków z poszczególnych grup. Proteiny mają za zadanie zregenerować i odbudować strukturę włosa. Nadadzą się idealnie do poprawy kondycji włosów wysokoporowatych. Rolą emolientów jest zabezpieczenie przed wilgocią i uszkodzeniami. Natomiast humektanty odpowiadają za odpowiednie nawilżenie włosów. Wymienione składniki można łatwo dostarczyć włosom, używając odpowiednich odżywek.

Oczywiście rodzajów kosmetyków do pielęgnacji włosów jest dużo więcej. Szampon dopasowany powinien być do kondycji skóry głowy. Przed myciem włosów warto zafundować im olejowanie, nakładając olej i zostawiając go, w zależności od potrzeb, na godzinę lub nawet całą noc. Po kąpieli natomiast poleca się używać wcierki i zabezpieczyć końcówki specjalnym serum lub olejkiem. 

W Twoim stylu!

Twoje włosy powinny przede wszystkim wyrażać Twój styl i zwyczajnie Ci się podobać. W dopasowaniu ich do Twoich potrzeb z pomocą przychodzą markowe kosmetyki Paul Mitchell, farby, które nadadzą fryzurze piękny, niepowtarzalny kolor. Poza prostą i skuteczną koloryzacją, zapewnią one włosom odpowiednią pielęgnację. Starannie dobrane składniki farb dodatkowo podkreślą efekty codziennej dbałości. 

Codzienne drobne kroki

W natłoku informacji o tym, jak prawidłowo dbać o włosy, można łatwo zapomnieć o odpowiednim ich zabezpieczeniu podczas codziennych czynności. Włos jest delikatną strukturą i może łatwo ulec zniszczeniu. Nawet podczas snu, gdy włosy ocierają się o poduszkę i plączą. Zaplecenie luźnego warkocza pozwoli zmniejszyć uszkodzenia. Podobnie wygląda sytuacja gwałtownego wycierania włosów po umyciu, dlatego polecane jest delikatne odciskanie nadmiaru wody bawełnianym ręcznikiem. Do częstych błędów posiadaczek długich włosów należy również zaplątywanie ich w zamek błyskawiczny kurtki lub uwięzienie pod paskiem torebki.

Za zachowanie ostrożności w tych codziennych sytuacjach Twoje włosy z pewnością Ci podziękują i odwdzięczą się zwiększoną miękkością i gładkością. Nie trzeba również bać się fryzjera. Regularne podcinanie zniszczonych czy rozdwojonych końcówek poprawi wygląd i ogólną kondycję włosów.