photoshop

Na rynku pojawiają się coraz to nowe programy ułatwiające pracę z grafiką czy zdjęciami. Amatorzy, jak i profesjonaliści mogą odnaleźć odpowiednie oprogramowanie, które pozwala na obróbkę danego elementu. Dużą popularność w ostatnim czasie zyskał program Adobe Lightroom oferujący ogrom różnorodnych funkcji. Na pozór może okazać się jednak dość skomplikowany, co może zniechęcać w szczególności osoby początkujące, które nie korzystały dotychczas z tego typu oprogramowania. W tym artykule wyjaśniamy m.in. jak zapisać zdjęcie w Lightroom oraz jak stworzyć preset.

Lightroom – licencja

Program Lightroom to bardzo obszerne i zaawansowane narzędzie do obróbki zdjęć. Korzystają z niego profesjonaliści, ale cieszy się także zainteresowaniem wśród amatorów. Program umożliwia usuwanie obiektów ze zdjęcia, kontrolowanie kolorystyki, zmianę stylu grafiki oraz wiele innych działań. Jak wykupić licencję Lightroom i ile ona kosztuje? Najpierw należy pobrać program na komputer. Możesz skorzystać również z darmowego okresu próbnego. Jeżeli jednak chcesz wykupić dostęp na dłuższy okres, musisz zrobić do na oficjalnej stronie, a następnie wpisać unikalny kod dostępu w momencie logowania się do aplikacji. Oprogramowanie udostępnia wiele rodzajów licencji Lightroom. Warto zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy i wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia.

Nurtujące wśród początkujących użytkowników okazuje się kwestia, jak zapisać zdjęcie w Lightroom. Ta czynność na początku może okazać się dość problematyczna, ale ostatecznie po zapoznaniu się z instrukcją staje się logiczna. W tym oprogramowaniu, jak w przypadku wielu innych narzędzi, nie ma opcji zapisu aktualnego projektu. Do otrzymania gotowego zdjęcia potrzebny będzie jego eksport. To nic skomplikowanego, można to zrobić na dwa sposoby – wykorzystując panel nawigacji lub używając skrótów klawiszowych. Wystarczy kliknąć na pasku zakładkę “File”, a następnie “Export”. Inna opcja to wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+E. Zdjęcie powinno pojawić się w wybranym przez nas miejscu, np. na pulpicie.

Kolejną zagadką, która trapi użytkowników, jest kwestia, jak wyostrzyć zdjęcie w Lightroom. Można to zrobić na kilka sposobów, dla mniej zaawansowanych użytkowników najlepszych rozwiązaniem będzie skorzystanie z funkcji “Detail”. Przy suwakach nazwanych “Sharpening” można pracować nad ostrością danego materiału. Wybierz intensywność, zwiększ widoczność detali lub pozostaw dowolny element w oryginalnej wersji. Funkcja umożliwia wiele kombinacji pracy nad ostrością oraz dopracowywanie nawet najdrobniejszych szczegółów.

Jak dodać preset do Lightroom?

Adobe Lightroom to bardzo zaawansowane narzędzie, z którego pomocą można otrzymać wysokiej jakości zdjęcia i grafiki. Aplikacja może się wydawać jednak dość skomplikowana, a początkujący szukają odpowiedzi na różnorodne pytania, w tym jak wyostrzyć zdjęcie w Lightroom. Nowym zagadnieniem, które pojawiło się w programie, jest tworzenie oraz zmienianie filtrów zdjęć. To bardzo przydatna opcja, ciekawie prezentująca się na wykonanych pracach. Pozwala również na oszczędność czasu, gdyż za jednym kliknięciem można uzyskać oczekiwany efekt.

Zapisane filtry będą edytowały zdjęcie lub grafikę według ustalonego wcześniej schematu. To bardzo pomocne rozwiązanie – nie trzeba wielokrotnie powtarzać czynności, szczególnie jeżeli są one skomplikowane. Nałożenie odpowiedniego efektu spowoduje, że zdjęcia będą edytowane w jednakowy sposób. Jak zapisać preset w Lightroom? Stworzenie filtra nie jest skomplikowane, wystarczy dodać do programu zdjęcie i odpowiednio je edytować. Kiedy praca jest gotowa, odnajdź w panelu sterowania przycisk “Presets”. Po otworzeniu okna edycji wybierz “Create presets” oraz zaznacz, które elementy mają zostać uwzględnione. Wybierasz nazwę dla filtra i go zapisujesz. Wszystkie kolejne zdjęcia możesz edytować, używając danych ustawień. To bardzo wygodne rozwiązanie! Pytanie: “Jak stworzyć preset w Lightroom?”, nie powinno więcej stanowić problemu.