garnitur

Zakładając garnitur, chcesz się prezentować elegancko i dostojnie. Popełnienie nawet najmniejszego błędu modowego może kompletnie zrujnować całą stylizację. Każdy mężczyzna przynajmniej raz w roku ma na sobie garnitur – wypada, aby znał podstawy jego noszenia. Na szczególną uwagę zasługuje dodatek w postaci zegarka. Czy wybranie zegarka do garnituru jest trudne? Jak to zrobić? Czy wybór zegarka do garnituru różni się czymś od doboru zegarka do dżinsów? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tekście poniżej. 

Jaki zegarek do garnituru wybrać?

Klasyczne czasomierze zakładane do eleganckich stylizacji nazywamy potocznie „garniturowcami”, a oficjalnie „zegarkami garniturowymi”. Mają one formalny wygląd, są dyskretne i subtelne. Z reguły mają bardzo minimalistyczną tarczę i wąski pasek. Bransoleta jest wykonana ze skóry naturalnej, rzadziej ekologicznej i delikatnie błyszczy, a zapięcie nie przyciąga uwagi. Tarcza z reguły nie jest wyposażona w cyfry, za to wyraźnie widać na niej logo producenta. Zadaniem zegarka do garnituru jest przede wszystkim wskazywać czas. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość, jaki zegarek wybrać do garnituru.

Zegarki do garniturów, smokingów i fraków

Jak wybrać idealny zegarek do garnituru? Zasada wyboru odpowiedniego dodatku jest prosta – ma pasować do reszty stroju. Powinien zostać dobrany pod kolor paska i butów, aby stworzyć stonowaną stylizację. Tarcza, nazywana również kopertą, musi być nie za duża ani nie za mała. W pierwszym wypadku będzie uporczywie wystawać poza mankiet i gnieść delikatny materiał, a w drugim będzie wyglądała na tanią i niewyszukaną opcję, dodatkowo optycznie powiększając nadgarstki. Co znaczy idealny rozmiar? Koperta powinna być szerokości przegubu po odjęciu szerokości kości łokciowej – tej widocznej przy nadgarstku. 

Nieoczywiste zegarki do garniturów

Jeśli jesteś fanem oryginalnych, praktycznych opcji na pewno interesują Cię niebanalne rozwiązania. Do garniturów często wybiera się masywne, wykonane z metali zegarki, które mocno przyciągają wzrok i są zupełnie przeciwne zasadom podanym w poprzedniej części tego tekstu. Taki styl spopularyzował James Bond, którego czasomierz nie tylko mierzył czas, ale był jednocześnie ultranowoczesnym narzędziem. Niestety, bondowskie podejście do wyboru eleganckiego zegarka do formalnej kreacji można nazwać nawet łamaniem etykiety. Jest ono zwykle stosowane przez ludzi, którzy nie mają świadomości o zastosowaniu garniturowców, a przy tworzeniu kreacji kierują się wygodą lub nawykami. Nie powtarzaj tego błędu! Zastanawiając się jaki zegarek do garnituru wybrać postaw na klasykę. 

Bezpieczny wybór zegarka do garnituru

Wybierając kreację, postaw na prostotę i elegancję. To połączenie zapewni dużo lepszy efekt, niż duże i oryginalne wyroby, które od groteski dzieli cienka granica. Aby nie musieć martwić się o popełnienie modowego faux pas na oficjalnych spotkaniach lub uroczystości, wybierz zegarek znanej i docenianej marki, która specjalizuje się w produkcji garniturowców. Jedną z nich jest DOXA – produkuje dystyngowane zegarki od 1889 r. Ich produkty znane są jako jedne z najbardziej solidnych i niezawodnych. Zegarek DOXA kupuje się jeden na całe życie – będzie doskonale służył. W końcu na przestrzeni lat swojego istnienia marka stała się wzorem dla wielu obecnie znanych marek. Mimo to warto pamiętać, że oryginał jest tylko jeden. Zegarki DOXA to luksus w przystępnej cenie.

Zegarki, które pasują do eleganckich kreacji

Niezależnie, jaki nosisz kolor garnituru i dodatków, w katalogu DOXA znajdziesz odpowiednie, klasyczne zegarki. Marka wyróżnia się szeroką gamą kolorów tarcz, bransolet i użytych metali, dzięki czemu w prosty sposób znajdziesz dla siebie odpowiedni egzemplarz. Stosując się do powyższych rad, nie będzie dla Ciebie już nigdy zagadką, jaki zegarek wybrać do garnituru. Nawet jeśli jesteś fanem tzw. bondowskiego stylu – DOXA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i zamieszcza w swoim katalogu również takie, bardziej oryginalne a mniej wyszukane, opcje dla osób, które chcą świadomie przeciwstawiać się narzuconym regułom etykiety.