jabłoń

Rośliny owocujące są często atakowane przez choroby. Do najczęstszych sprawców infekcji zalicza się patogeny grzybowe oraz bakterie. Drzewa lub krzewy, które zostały zaatakowane przez mikroorganizmy, cechują się słabym plonowaniem, gubią liście, wyglądają nieestetycznie, a niekiedy całkowicie usychają. Ochrona roślin przed chorobami polega na wykonywaniu oprysków — w momencie pojawienia się chorób, a niekiedy profilaktycznie — wiosną.

Grzyb na drzewie — zwalczanie i charakterystyka najważniejszych chorób

Na drzewach owocowych najczęściej pojawia się parch. Choroba wywoływana jest przez grzyby. Objawia się występowaniem czarnych plam na liściach i owocach. Porażone drzewo gubi liście, a owoce są bardzo drobne. Grzyb infekuje najczęściej jabłonie oraz grusze.

Kolejną chorobą, która wymaga interwencji sadownika, jest mączniak prawdziwy roślin. Liście porażone chorobą wyglądają, jakby były przyprószone mąką. Chorobie sprzyja sucha i słoneczna pogoda, paradoksalnie występowanie opadów ogranicza rozwój mączniaka. 

Monilioza to niebezpieczna choroba drzew pestkowych — występuje głównie na śliwach. Na początku objawy pojawiają się na kwiatach, niektóre kwiaty stają się brunatne, następnie umierają. Charakterystyczne objawy występują również na owocach. Na powierzchni skórki widać biały nalot — to skupiska grzybów. Owoce zostają na drzewach w formie mumii i stanowią źródło infekcji w kolejnych latach.

Jak rozpoznać idealny moment na zabieg ochronny w sadzie?

Wczesną wiosną rośliny budzą się do życia, na początku pojawiają się pąki kwiatowe i liściowe, następnie drzewo kwitnie i rozwija liście. Warto dokładnie obserwować rośliny, aby trafić na dobry moment na przeprowadzenie zabiegu ochronnego. Wczesny oprysk pozwoli zabezpieczyć rośliny przed wnikaniem patogenów do wnętrza tkanek. Grzyby oraz bakterie nie zdążą się namnożyć, dlatego zabieg będzie skuteczny. To, kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę zależy od zaobserwowanych objawów na organach roślinnych oraz od fazy rozwoju drzewa.

Niepokojące mogą być wszystkie przebarwienia kwiatów. Brunatnienie i opadanie kwiatów drzew owocowych, ciemne, drobne plamki na liściach — wymagają od sadownika interwencji. Niektóre opryski wykonuje się w odpowiedniej fazie wzrostu rośliny, np. zabieg na mącznika należy zrobić, kiedy pąki kwiatowe są różowe.

Ochrona przed szkodnikami — kiedy i czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę?

Wczesną wiosną wykonuje się zabiegi ochronne, które zabezpieczają drzewa przed szkodnikami oraz przed chorobami. Sygnałem dla ogrodnika i sadownika powinien być pojaw szkodników na drzewach i przekroczenie progu szkodliwości. Za próg szkodliwości uważa się taką ilość szkodników, która jest niebezpieczna dla rośliny.

Na drzewach owocowych występują mszyce. Problem dotyczy wszystkich drzew — przede wszystkim jabłoni, gruszy, brzoskwiń. Wraz z rozwojem liści na drzewach, w sadzie zaczynają pojawiać się błonkówki oraz motyle. Owocówki są szczególnie niebezpieczne dla czereśni oraz dla jabłoni. Oprysk w odpowiednim momencie chroni owoce przed robaczywieniem i jest bezpieczny dla zdrowia.

Ochrona przed chorobami — kiedy i na co pryskać drzewa owocowe?

Ochrona przed chorobami grzybowymi polega na wykonywaniu zabiegów preparatami miedziowymi. Środek ochronny o dość uniwersalnym zastosowaniu, dostępny jest na stronie https://superplony.pl/pl/p/Nordox-75-WG-1KG/865.

Związki miedziowe ograniczają rozwój grzybów, ale są też skuteczne na niektóre choroby bakteryjne, np. na raka bakteryjnego — częstą chorobę roślin owocowych. Opryski wykonuje się zazwyczaj dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, ochronę sadów można wdrożyć w momencie pojawienia się grzyba na drzewie. Zwalczanie parcha konieczne jest co roku, jeśli choroba raz wystąpi w sadzie.

Opryski na drzewach wykonuje się za pomocą opryskiwaczy ręcznych np. plecakowych. W przypadku konieczności ochrony dużych drzew warto zainwestować w profesjonalny opryskiwacz z umożliwiający wykonanie oprysku w koronie drzewa. Preparatów miedziowych używa się zgodne z ulotką — zabieg wykonuje się zwykle wieczorem, kiedy pszczoły skończą oblot.