seks

Seks analny to dla wielu osób źródło dużej przyjemności. Dla innych natomiast stanowi temat tabu. Warto jednak wiedzieć, czym jest, jak się do niego przygotować oraz jaki ma wpływ na zdrowie.

Czym jest seks analny?

Seks analny jest formą stosunku płciowego polegającego na stymulacji odbytu partnerki lub partnera. Doznania, jakie mogą towarzyszyć zbliżeniu, są zróżnicowane. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna. Część osób podkreśla, że seks analny przynosi im ogromną satysfakcję. Często wzmacnia orgazm uzyskiwany podczas tradycyjnego stosunku. Nie dla wszystkich seks analny jest jednak źródłem dużej przyjemności, wręcz przeciwnie. Dla wielu osób jest on źródłem bólu. Jak zatem wspomniano, wszystko jest kwestią indywidualną. Odbyt nie jest miejscem, które w sposób naturalny przystosowane jest do odbywania stosunków seksualnych. Stąd różne odczucia związane z taką formą zbliżeń. Jeśli ktoś się decyduje na tego rodzaju stymulację, powinien pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. W przypadku seksu analnego jest ono bardzo ważne.

Jak przygotować się do seksu analnego?

Przede wszystkim trzeba zadbać o higienę. Odbyt jest miejscem bogatym we florę bakteryjną. Dlatego przed stosunkiem zadbać należy o czystość. Ważna zasada dotyczy także tego, aby po stosunku analnym nie wkładać penisa od razu do pochwy. Należy założyć prezerwatywę, jeśli wcześniej nie była założona lub ją zdjąć, jeśli własnie się z niej korzystało. Decydując się na seks analny, warto stosować odpowiedni lubrykant. Dobrym przykładem może być tu SoSexual Fisting żel analny na bazie wody 150 ml. Pamiętać bowiem trzeba, że odbyt w przeciwieństwie do pochwy nie wytwarza śluzu, który zmniejsza tarcie. Dlatego penetracja analna bez zastosowania żelu nawilżającego może być przyczyną powstawania podrażnień.

Seks analny – czy jest bezpieczny?

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie wspomnianej już prezerwatywy. W związku z tym, że kondomy są nawilżane, również zmniejszają tarcie. Warto tu dodatkowo podkreślić jeszcze jedną rzecz. Wbrew opinii wielu osób istnieje możliwość zajścia w ciąże w przypadku wytrysku w trakcie seksu analnego. Sperma może bowiem dostać się do dróg rodnych, a tym samym istnieje możliwość zajścia w ciążę w taki sposób. Poza tym prezerwatywa chroni przed przenoszeniem chorób intymnych. Dodać trzeba jeszcze, że seks analny przynosi największą satysfakcję w momencie, w którym partnerzy są już rozluźnieni i podnieceni. Dlatego nie powinno się on niego zaczynać stosunku seksualnego.

Seks analny a zdrowie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy seks analny jest bezpieczny. To bardzo ważna kwestia. Jak już wspomniano, odbyt nie jest naturalnie przystosowany do penetracji tak jak pochwa. Co ważne, mięsień odbytu jest tak zbudowany, że przy próbie nacisku na niego z zewnątrz, odruchowo się zaciska. Stąd często, zwłaszcza na początku, seks analny może wywoływać ból i dyskomfort. Dlatego, kiedy zaczyna się dopiero swoją przygodę z seksem analnym, powinno się stosować lubrykant, a penis wprowadzany musi być powoli i stopniowo. Stosując się do tych zasad, często zauważa się, że po kilku stosunkach skutki uboczne zaczynają powoli zanikać.

W przypadku seksu analnego wpływ na zdrowie nie kończy się jednak tylko na ewentualnym poczuciu dyskomfortu. Wspomnieć trzeba też o kwestii hemoroidów. Jeszcze nie tak dawno panowała opinia, że seks analny może być przyczyną pojawienia się hemoroidów w przyszłości. Dziś jednak badania wskazują na to, że tak nie jest. Co więcej, seks analny może im zapobiegać.

Innymi mitem jest przekonanie, że seks analny może być przyczyną rozluźnienia zwieracza odbytu. Jeśli jest on uprawiany w sposób bezpieczny i stanowi jedynie dodatek do życia seksualnego, to takiego problemu nie trzeba się obawiać. Zatem, czy seks analny jest zdrowy? Jak najbardziej tak, jeśli partnerzy się do niego właściwie przygotują i nie będzie on traktowany jako zastępstwo dla tradycyjnego stosunku. Warto wspomnieć jeszcze, że może być on uprawiany w różnych pozycjach. Daje to partnerom możliwość wyboru takiej, która najbardziej im odpowiada. Warto zatem nieco poeksperymentować, aby seks był naprawdę udany.