pająk

Stare przysłowia, przekazywane z pokolenia na pokolenie mówią, że zauważenie w domu pająka oznacza szczęście i dobrobyt. Wiele osób jednak nie zwraca na to uwagi, gdyż pająki powszechnie wywołują strach, panikę i obrzydzenie. Różne gatunki pajęczaków. ze względu na niewielki rozmiar oraz łatwe przemieszczanie się, mogą pojawić się niemal w każdym zakątku domu czy mieszkania, zwłaszcza ulokowanym w niedalekiej okolicy lasów, pól czy łąk. Warto również wiedzieć, że pająki w domu są często bardzo pożytecznym stworzeniem, który likwiduje szkodniki atakujące rośliny oraz efektywnie zmniejsza populację much i innych owadów, które znacznie utrudniają funkcjonowanie w wiosenno-letnim okresie. Walka z zalęgającymi się pająkami w katach mieszkania wcale nie musi być trudna, a najważniejszą kwestią jest znajomość odpowiedzi na pytanie: skąd się biorą pająki w domu?

Pająki w domu – jakie gatunki są najczęściej spotykane?

Pająki są insektami, które są obecne niemal wszędzie. Owady najbardziej upodobały sobie ciche i spokojne rejony, niezależnie od tego, czy znajdują się one w czystych, czy brudnych domach. Obecność kurzu, okruchów czy resztek jedzenia z pewnością jest czynnikiem, który prowokuje ich pojawienie się i sprzyja dalszemu rozmnażaniu się gatunku. Pająki bardzo często spotykane są na wsi, niemniej jednak nie brakuje ich w mieszkaniach w bloku czy wieżowcu. Największe ilości osobników z gatunku pajęczaków widoczne jest pod koniec lata oraz wczesną jesienią, kiedy to insekty intensywnie poszukują schronienia przed mrozem i zimnem. Jednym z najlepszych sposobów na ich likwidację jest zastosowanie skutecznego środka na pająki, który dodatkowo zabezpiecza mieszkanie przed ponowną kolonizacją insektów.

Najpopularniejszymi gatunkami pajęczaków, które można spotkać w domu czy mieszkaniu są:

 

 

  • pająk kosarz – to charakterystyczny przedstawiciel pajęczaków, który charakteryzuje się małym tułowiem, z którego wyrastają chude, bardzo długie odnóża. Mimo, że nie jest pająkiem, obecnie zaliczany jest właśnie do rodziny pajęczaków,
  • kątnik domowy – to pająk, który w momencie dorosłości osiąga około jeden centymetr długości, nie wliczając odnóży. Na tle innych osobników wyróżnia go charakterystyczny, dość gruby odwłok o czarnym wybarwieniu,
  • nasosznik trzęś – to bardzo popularny pajęczak, który chętnie zamieszkuje domy i mieszkania. Jego tułów zazwyczaj nie przekracza 9 milimetrów długości, a wyrastające z niego odnóża są niezwykle cienkie i delikatne.

Skąd się biorą pająki w domu?

Dom czy mieszkanie są spokojną, pełną pożywienia destynacją dla różnego rodzaju insektów i owadów. Różne zakątki domu szczególnie upodobały sobie właśnie pająki, ze względu na ciszę, spokój i najlepsze warunki do składania jaj oraz przetrwania zimy. Skąd się biorą pająki w domu?

  1. Poszukiwanie partnera – nagromadzenie się pająków w domu bardzo często związane jest z ich okresem rozrodczym. Żeńskie osobniki wchodzą do domów i mieszkań w poszukiwaniu partnera, gdzie w późniejszym czasie znajdują odpowiednią destynację do złożenia jaj,
  2. Poszukiwanie pożywienia – okres jesienno-zimowy zmusza przedstawicieli pajęczaków do intensywnego poszukiwania pożywienia. Obecne na podłogach domów okruszki oraz resztki jedzenia są idealnym pokarmem dla pająków, dlatego walkę z nimi warto rozpocząć od dokładnego posprzątania wszelkich zakamarków,
  3. Poszukiwanie schronienia przed zimnem – pająki bardzo źle reagują na przymrozki i ochłodzenie. W zimnych miesiącach roku chętnie wprowadzają się do mieszkań i domów, gdzie w suchym, cichym i bezpiecznym miejscu mogą założyć i przygotować pajęczynę.

 

Pająki przedostają się do domu różnymi drogami. Najczęściej wykorzystują nieszczelne okna i drzwi lub po prostu dostają się przez kratki wentylacyjne. Skuteczny środek na pająki jest preparatem, który z pewnością pomoże pozbyć się przedstawicieli pajęczaków, a dodatkowo zabezpieczy wnętrze przed ich ponowną kolonizacją. Warto wybierać środki, które zostały odpowiednio przetestowane i ich rozpylanie nie przynosi negatywnego działania na zdrowie mieszkańców.