Zasady BHP obowiązują w każdym miejscu, gdzie świadczona jest praca. Może być to zarówno duży biurowiec, jak i niewielki osiedlowy sklepik. Dodatkowe regulacje (szczególnie sanitarne) obowiązują w miejscach, gdzie przygotowywane są posiłki lub pracownicy mają kontakt z wyrobami medycznymi. Specyficznym miejscem pracy jest także hala przemysłowa. Tu przepisy BHP nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ często zależy od nich zdrowie, a nawet życie pracowników.
Dress code na hali przemysłowej
Dobór odzieży jest podyktowany charakterem wykonywanej pracy. W przypadku tej związanej z maszynami przemysłowymi powinna być dopasowana tak, aby nie została przypadkowo wciągnięta przez tryby pracującego sprzętu. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie obuwie, które powinno zabezpieczać stopy, a szczególnie palce przed przypadkowym zmiażdżeniem lub odcięciem. W przypadku niektórych rodzajów prac niezbędne będą okulary ochronne oraz rękawice. Dotyczy to nie tylko osób pracujących na stanowisku spawacza, ale także tych, które mają styczność z substancjami niebezpiecznymi, np. kwasami o dużym stężeniu.
Minimalna przestrzeń do pracy
Hala przemysłowa musi spełniać wymogi ustawowe co do minimalnej ilości miejsca, jaką musi mieć do dyspozycji pracownik. Będą to minimum 2m2 oraz 13m3 objętości przestrzeni roboczej. Do tych parametrów nie mogą być doliczone powierzchnie zajmowane przez maszyny i inny sprzęt produkcyjny. W związku z tym wielkość hali przemysłowej powinna być dostosowana do tego, ilu pracowników będzie w niej jednocześnie wykonywało obowiązki. Z tego względu praca w halach przemysłowych często odbywa się w trybie zmianowym.
Nie bez znaczenia jest też oznakowanie powierzchni oraz niebezpiecznych maszyn, znajdujących się w halach przemysłowych. Zgodnie z przepisami BHP, podobnie jak w biurze, konieczne jest oznaczenie wyjścia ewakuacyjnego i miejsca z gaśnicą oraz apteczką z zestawem do udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Jak oświetlić halę przemysłową?
Jak oświetlić halę przemysłową – to zagadnienie pełni kluczową rolę. Wynika to nie tylko z zasad BHP, które wyraźnie wymagają, aby pracownik miał zapewnione właściwe źródło światła. Hale przemysłowe są często niemalże całkowicie pozbawione dostępu do światła dziennego. Oznacza to nie tylko nieco inny tryb pracy niż w biurze (gdzie pracownik musi mieć dostęp także do światła dziennego), ale także stosunkowo większe koszty oświetlenia takiego obiektu. Dlatego przedsiębiorcy poszukują sposobu na optymalizację kosztów produkcji, a co za tym idzie i oświetlenia. Odpowiedzią na specyficzne potrzeby hal przemysłowych jest oświetlenie typu LED. Generuje ono dużą ilość światła przy stosunkowo niewielkim poborze energii. Jest to szczególnie ważne w porządku tych hal przemysłowych, które nie mają dostępu do światła dziennego, czyli de facto są doświetlane sztucznie przez całą dobę.
Z uwagi na specyfikę hali przemysłowej najczęściej stosowane jest liniowe oświetlenie ledowe. Są to popularne świetlówki, wykorzystywane także w magazynach. Także one są dostępne w wersji ledowej. Kolor oświetlenia można wybrać dowolnie, jednak najczęściej z uwagi na komfort pracowników wybierane jest oświetlenie o barwie zbliżonej do światła dziennego.
Obok klasycznych świetlówek wykorzystuje się także równie popularne reflektory. Są one przeznaczone głównie do punktowego oświetlenia konkretnych miejsc lub maszyn. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, a także charakteryzować się zróżnicowaną mocą. Także reflektory można grupować i tworzyć z nich ciągi świetlne. Jest to popularne rozwiązanie stosowane w przypadku zewnętrznego oświetlenia, np. dróg dojazdowych czy wyjazdów z hal magazynowych.
Prawidłowe oświetlenie nie tylko podnosi komfort, ale także ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracy. W tym celu natężenie światła należy dobrać tak, aby w hali przemysłowej nie było zbyt ciemno, a z drugiej strony, by światło np. reflektorów nie oślepiało podczas pracy. Warto zlecić przygotowanie projektu oświetlenia profesjonalistom, którzy uwzględnią wszystkie niezbędne parametry.