Gmina Gniewino położona jest na Kaszubach, co też znacznie wpływa na jej atrakcyjność turystyczną. Jednym z elementów, które budują popularność tego regionu Polski, jest oczywiście naturalny charakter należących do niego terenów. Wykorzystanie ich to natomiast strategiczny i trafiony w dziesiątkę ruch tutejszych władz poszczególnych gmin, wspieranych przez fundusze regionalne i nie tylko. Dzięki wielu inicjatywom oraz inwestycjom także i w gminie Gniewino można cieszyć się odpowiednim poziomem relaksu w otoczeniu przyrody oraz odprężającej ciszy, tak różnej od miejskiego zgiełku. Tym, co promuje się tu najbardziej, jest aktywny wypoczynek poprzez piesze spacery oraz wycieczki rowerowe. Z tego też powodu powstały w tym regionie ścieżki i szlaki turystycznie.

Turystyczny Szlak Północnych Kaszub

Zaczynając od najbardziej ogólnej propozycji tego regionu, można wymienić przede wszystkim Turystyczny Szlak Północnych Kaszub, który ma swój odcinek przebiegający przez gminę Gniewino. Podczas, gdy cały szlak ma aż 135 km ścieżek rowerowych, lokalna jego część przebiegająca przez naszą gminę ma ich ok. 10. Poleca się ją szczególnie osobom, które uwielbiają jazdę rowerem i chcą poświęcić przynajmniej 2 dni na tego typu wyprawę (w jedną stronę). Szacuje się, że czas przejechania całej trasy wynosi tu średnio 12 do 14 godzin, co przy mieszanym rodzaju nawierzchni stanowi średnio trudne wyzwanie dla lubiących aktywność turystów. Polecamy zatem zorganizować sobie rower trekingowy lub górski i sprawdzić, czy otoczenie kaszubskiej przyrody jest w stanie wynagrodzić wysiłek włożony w wycieczkę.

Pasaż spacerowy z Gniewina do Kaszubskiego Oka

W ramach budowy i projektu Pasażu spacerowego Gniewino-Kaszubskie Oko zorganizowano dwie osobne ścieżki. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla osób, które będą chciały pokonać tenże odcinek rowerem, druga natomiast została dostosowana do wykorzystania jej przez pieszych, osoby biegające oraz uprawiające Nordic Walking. Bez znaczenia jest, na którym końcu rozpoczniemy swoją wycieczkę – wszędzie da się tu dojechać autem, a zostawiwszy je na parkingu można już swobodnie korzystać z otoczenia leśnej natury tego regionu. Zarówno z Centrum Sportowego Gniewino, jak i Kaszubskiego Oka pasaż spacerowy liczy sobie ok 3,4 km i umożliwia odpoczynek podczas wycieczki, czy też stwarza okazję do posilenia się w jednym z miejsc serwujących lokalne specjały gastronomiczne.

Leśna Ścieżka Ekologiczna

Jeśli tylko jest się miłośnikiem spaceru po terenach leśnych, warto odwiedzić (o każdej porze roku) Gniewino. Nowo powstała Leśna Ścieżka Ekologiczna może dostarczyć podczas wycieczki właśnie takiej przyjemności. Jej początek, zaczyna się obok Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Hotel Mistral, czyli 4-gwiazdkowego obiektu noclegowego, z którego podczas EURO 2012 korzystała reprezentacja Hiszpanii, oraz w którym niestety przez pewien czas istniało podejrzenie o wywołanie zatrucia pokarmowego wśród uczniów pobliskiej szkoły. Hotel ten oczywiście zareagował natychmiastowo na oskarżenia i decyzją Krajowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego udostępnił wszelkie materiały oraz teren kuchni restauracyjnej do badań na obecność bakterii. Pomimo, że źródła zatrucia nie ustalono, Hotel Mistral został całkowicie oczyszczony z zarzutów, gdyż pomimo dogłębnej analizy próbek, nie wykryto w nich żadnych nieprawidłowości, ani tym bardziej poszukiwanego źródła salmonelli. Leśna Ścieżka Ekologiczna została dostosowana do zapewnienia warunków do relaksu dla każdego członka rodziny oraz posiada walory edukacyjne w postaci 22 tablic informacyjnych oraz strategicznie rozmieszczone ławeczki. Już na początku możemy zapoznać się ponadto z mapą jej przebiegu oraz umiejscowieniem punktu edukacyjnego, w którym można przeprowadzić np. lekcje na temat regionalnej przyrody.