Alkomaty – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Alkomat to urządzenie niezbędne do badania stanu trzeźwości. Wskazuje ono ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Kupując alkomaty z niższych półek cenowych, należy mieć na uwadze, że nie zawsze są one godne zaufania. Im bardziej zaawansowany model, tym bardziej precyzyjny pomiar. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niepoprawnie skalibrowane urządzenie, nawet to najdroższe, nie wykona poprawnego pomiaru. Dzieje się tak dlatego, że delikatny czujnik, w jaki jest wyposażony alkomat wraz z upływem czasu zmienia swoje parametry.
Co to jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja jest podstawową czynnością, jaką należy systematycznie wykonywać, aby mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Inaczej czynność tę można nazwać konfiguracją. Ma ona na celu kontrolę parametrów urządzenia, by następnie móc dopasować pracę sensora do wzorcowych wartości bazy danych, aby alkomat jak najdokładniej wskazywał zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety nie jest to łatwe zadanie, w związku z czym nie można wykonać go samodzielnie w domu. Zaawansowany proces kontroli i testów wymaga specjalistycznych warunków, w związku z czym może być przeprowadzany tylko przez przeszkolony w tym celu personel.
Jak przebiega kalibracja?
Kalibracja wymaga zapewnienia odpowiednich warunków, tj. właściwej temperatury, wilgotności, siły przepływu oraz stałego stężenia alkoholu. Alkomat jest ustawiany na tryb kalibracji, a następnie podłączany do urządzeń wzorcowych. Technicy wtłaczają do alkomatu powietrze zawierające określoną zawartość cząsteczek alkoholu, resetują czujnik do wartości nominalnych urządzenia i powtarzają czynność. Na koniec jest przeprowadzany test sprawdzający pracę alkomatu w normalnych warunkach. Po każdej kalibracji właściciel urządzenia otrzymuje certyfikat.
Kiedy potrzebna jest kalibracja?
Stan alkomatu należy regularnie sprawdzać samodzielnie. Za każdym razem, kiedy wartość pomiaru jest wyższa niż 0,00‰ należy powtórzyć badanie. Jeśli oba wyniki różnią się znacząco od siebie, urządzenie powinno przejść kalibrację. Kilka innych przypadków nieprawidłowej pracy alkomatu, na które powinieneś zwrócić uwagę, to przede wszystkim sytuacje, kiedy:
- test wykonałeś bezpośrednio po wypiciu alkoholu – stężona dawka alkoholu może zarówno rozkalibrować, jak i uszkodzić urządzenie. Pamiętaj, żeby odczekać co najmniej 30 minut zanim wykonasz test trzeźwości.
- Alkomat wskazuje wynik zerowy po spożyciu alkoholu.
- Urządzenie pokazuje wartość większą niż 0,00‰, mimo że osoba wykonująca badanie jest trzeźwa.
- Alkomat nie reaguje po wydmuchaniu powietrza i odczekaniu wyznaczonego czasu na wykonanie testu.
- Na czytniku pojawia się wartość przekraczająca wartość maksymalną pomiaru.
- Alkomat wskazuje jednakową wartość w kilku pomiarach wykonanych w odstępie ok. 20 minut.
- Urządzenie było przechowywane z materiałami zawierającymi alkohol.
Przed wykonaniem testu alkomatem nie powinno się też palić wyrobów tytoniowych. Powietrze wdmuchane w ustnik urządzenia będzie bowiem zawierać dym papierosowy, który może także rozkalibrować alkomat lub nawet trwale uszkodzić czujnik. Należy też unikać przechowywania alkomatu w samochodzie, w szczególności zimą, dlatego że sensory alkomatów są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur.
Jeżeli na urządzeniu wyświetli się komunikat CAL lub SER, jest to bezwzględne wskazanie do wykonania natychmiastowej kalibracji alkomatu. Po tym komunikacie nie należy używać urządzenia, dlatego że pomiar nie będzie prawidłowy.
Kalibracja – co ile i jak drogo?
Przy normalnym użytkowaniu należy wykonywać ją co pół roku, w przypadku urządzeń bardzo wysokiej jakości – raz na rok. Zależy to także od liczby użyć, modelu urządzenia, rodzaju sensora i specyfikacji. Różne zasady działania alkomatów wpływają bowiem na mniej lub bardziej precyzyjne wyniki pomiarów, co przekłada się na różne zdolności do dekalibracji. Sam koszt kalibracji alkomatu to niewielki wydatek, który ponosi się raz na jakiś czas, a który może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom urządzenia.