Marzy Ci się oczko wodne w ogrodzie, ale zupełnie nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Poniżej poradnik, dzięki któremu dowiesz się, czego potrzebujesz i na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac nad zbiornikiem wodnym. Poznasz też rośliny, które przeznaczone są do oczek wodnych i uzyskasz wskazówki, w jaki sposób je sadzić.
Wybór i przygotowanie miejsca pod oczko wodne
Zbiorniki wodne lepiej zakładać w pewnej odległości od domu, ponieważ ma to związek z owadami, które mogą gromadzić się nad wodą. Teren powinien być płaski i słoneczny. Odradza się także bliskie sąsiedztwo drzew, zarówno liściastych, jak i iglastych. Liście będą zanieczyszczać wodę, a igły dodatkowo zakwaszać ją. Przed rozpoczęciem prac należy ustalić, jaką wielkość będzie miał zbiornik. Po podjęciu decyzji możesz wbijać szpadel w ziemię, wcześniej zdejmij wierzchnią warstwę murawy, jeśli jest taka potrzeba. Trzeba także stopniować głębokość zbiornika wodnego: przy brzegu płycej, a im dalej, tym głębiej. Dzięki temu podłoże na brzegach nie będzie się obsypywać do środka oczka wodnego. Kiedy dół jest gotowy, wybierz wszystkie kamienie, patyki oraz korzenie, które mogą uszkodzić folię.
Materiały potrzebne do założenia oczka wodnego
Bardzo ważna jest folia dobrej jakości. Musi być odpowiednio gruba i wytrzymała, aby nie uszkodziła się pod wpływem nacisku wody lub promieniowania słonecznego. Dobrej jakości materiał znajdziesz tu: https://ergis.eu/pl/content/dla-klientow/folie-izolacyjne/oczka-wodne. Używanie folii do oczka wodnego ma wiele zalet, jest to między innymi niski koszt oraz dowolny kształt, który uzyskasz przy jej pomocy. Gotowe formy z tworzyw sztucznych są szybsze w montażu, ale mogą Cię ograniczać. Inne elementy, które mogą się przydać to pompy i filtry do wody. Te akcesoria pomogą utrzymać wodę w czystości, są przydatne, jeśli planujesz hodować ryby w zbiorniku wodnym. Dzięki pompom możesz stworzyć fontannę lub kaskadę wody, co też daje niesamowity efekt w ogrodzie. Następnie zadbaj o odpowiedni wygląd zbiornika, powinien być naturalistyczny i dobrze komponować się z otaczającą go zielenią. Do tego służą kamienie i rośliny wodne oraz przybrzeżne.
Kamienie do zbiornika wodnego – jak to ugryźć?
Najlepiej używać otoczaków lub kamieni wapiennych. Dno oczka wodnego można wyłożyć białym żwirem, podniesie to koszt inwestycji, ale sprawi, że woda będzie wizualnie czystsza. Kamienie można przyklejać do folii specjalnym klejem, który jest wytrzymały i nie uszkadza materiału. Dzięki temu kamienie nie będą się przesuwać. Ważne jest też rozmieszczenie otoczaków lub wapieni na brzegu oczka. W tym celu zostawia się parę centymetrów folii, którą dociska się kamieniami do podłoża. Materiały można uzyskać samodzielnie z okolicznych pól lub zakupić w sklepach ogrodniczych.
Rośliny do oczek wodnych
Oczko wodne bez odpowiednich gatunków roślin sprawia smutne wrażenie i wygląda bardzo nienaturalnie. Niektóre gatunki mogą porastać dno, inne pływają po tafli wody. Wiele roślin dobrze czuje się na brzegach zbiorników wodnych. Niektóre okazy mogą szybko się rozrastać i stanowić zagrożenie dla innych roślin. Warto więc kontrolować ich rozrost. Poniżej kilka ciekawych roślin wodnych, które odmienią wygląd oczka.
Rośliny pływające po wodzie
Flora strefy powierzchniowej tworzy zazwyczaj płaskie liście, które swobodnie pływają. Mogą wydawać dekoracyjne kwiaty lub piękne liście. Na początku nie musisz szaleć z ilością gatunków, większość z nich szybko się rozrasta i tworzy nowe okazy.
- rdest ziemnowodny,
- osoka aloesowata,
- lilia wodna,
- orzech wodny,
- hiacynt wodny,
- żabiściek pływający.
Rośliny rosnące przy brzegu
Gatunki roślin, które sadzi się w bliskim sąsiedztwie oczka wodnego, lubią podłoże o dużej wilgotności. Niektóre z nich są typowymi, bagiennymi roślinami, inne mogą rosnąć też w innych częściach ogrodu. Do strefy przybrzeżnej wybierz coś z poniższej listy:
- jaskier wielki,
- babka wodna,
- niezapominajka błotna,
- knieć błotna,
- irysy.
Jak możemy zauważyć, zrobienie oczka wodnego w ogrodzie nie jest skomplikowane, ponieważ wymaga dobrej jakości folii, kamieni i gatunków roślin, które przeznaczone są do tego typu miejsc. Niewielki zbiornik wodny może powstać w ciągu doby. Po napełnieniu zbiornika wodą Twój ogród zyska nowy wygląd i charakter.