Maseczki chirurgiczne – czym są i do czego służą?

Głównym zastosowaniem maseczek chirurgicznych jednorazowych jest ochrona wrażliwych pacjentów przed zagrożeniami, infekcjami ze strony pracowników medycznych. Służą one powstrzymaniu rozprzestrzeniania się zarazków podczas kaszlenia, kichania czy mówienia. W ostatnim czasie znalazły one także zastosowanie w ochronie przed SARS-CoV-2. Według ekspertów, są one jednym z wielu ważnych elementów stanowiących strategię walki z pandemią koronawirusa oraz profilaktyką związaną z zakażeniami. Stosowanie maseczek, w połączeniu z utrzymywaniem dystansu społecznego, czyli odległości od innych min. jednego metra, dbanie o higienę osobistą oraz unikanie dotykania twarzy i maseczki może zapewnić odpowiedni poziom ochrony przed wirusem COVID-19.

Jakie maski nosić podczas pandemii koronawirusa?

Wybierając maseczkę ochronną, musisz myśleć o zdrowiu swoim, swoich bliskich, a także obcych ludzi, których spotykasz na ulicy. Według badań przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych, wybierając maseczkę chirurgiczną, jesteś w stanie blokować aż 80% cząstek do 0,007 mikrona. Maseczki typu II, spełniające normę EN 14683, dostępne maseczki chirurgiczne w sklepie madens.pl, odznaczają się filtracją bakteryjną powyżej 98%. Również maseczki chirurgiczne jednorazowe na gumkę, dostępne w sklepie madens, zwiększają higienę użytkownika oraz spełniają normę EN14683 i posiadają filtrację bakteryjną (BFE) większą lub równą 98%.

Zadaniem obu rodzajów maseczek nie jest filtrowanie powietrza, lecz tworzenie fizycznej bariery między Twoimi błonami śluzowymi, a zanieczyszczeniami powietrza. Dzięki temu stanowią skuteczną ochronę przed różnego rodzaju aerozolami, w których mogą znajdować się cząsteczki wirusów.

Jak nosić maseczki na troki lub gumki

Maseczki chirurgiczne noszone na twarzy powinny być bardzo dobrze dopasowane, żeby skutecznie stworzyć barierę przed wirusami. Idealne dopasowanie do twarzy gwarantują między innymi mocowanie na troki oraz drucik usztywniający na nosie – rozwiązania zastosowane podczas produkcji produktów sklepu madens.pl. Jeżeli maseczki są luźno założone, to niestety nie zapewniają pełnej szczelności. Są one skuteczne tylko w przypadku, gdy są właściwie używane. Dlatego, podczas noszenia jednej z maseczek chirurgicznych z gumką należy często i dokładnie myć ręce, przy użyciu mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Zakładając maskę, należy dokładnie przykryć zarówno nos, jak i usta, tak, aby odizolować te części twarzy. Zapewni to dokładniejszą ochronę przed wirusami i drobnoustrojami. Jeżeli decydujesz się na używanie maseczki chirurgicznej jednorazowej, musisz liczyć się z jej częstym zmienianiem. Albowiem maseczki typu II nie są odporne na przesiąkanie. Przez to, gdy maska jest mocno zawilgocona, należałoby ją wymienić na nową, a starą wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci. Podczas zdejmowania masek na troki lub na gumkę, należy zwracać uwagę na to, aby nie dotykać dłońmi ich wewnętrznej strony. Brak kontaktu ze „środkiem” maski zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

Przed czym chroni Cię maseczka chirurgiczna? – w przeciwieństwie do powszechnie panujących przekonań, tego typu maski, zasadniczo nie są przeznaczone do ochrony jej użytkownika. Ich większość nie ma przypisanej klasy ochrony, lecz poprzez jej używanie, możesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania osób trzecich. Według ekspertów oraz licznych badań, używanie maseczek, oczywiście we właściwy sposób,  jest w stanie pomóc w walce z koronawirusem. Nie jest dokładnie znane, jak dobrą ochronę zapewniają maski chirurgiczne przed obecnie panującym wirusem. Wiadome jest jednak, że są one w stanie stworzyć fizyczną barierę dla płynów i aerozoli. Dlatego, jeśli znajdujesz się w obecności osoby chorej lub potencjalnie chorej, sensownym rozwiązaniem jest założenie maseczki chirurgicznej na twarz. Więcej na temat maseczek przeczytasz pod adresem: https://www.noscere.pl/maski-chirurgiczne/.

Eksperci WHO (World Health Organisation) twierdzą, że nieumiejętne używanie maseczek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego też każdy obywatel, powinien być w stanie umiejętnie chronić zarówno samego siebie, jak i innych.