Pierwsze skojarzenia związane ze sprzętem medycznym to szpital oraz gabinet lekarski. Jednak nic bardziej mylnego. Wiele urządzeń może przydać się w każdym domu. Każde gospodarstwo domowe powinno zostać zaopatrzone w apteczkę, podstawowe opatrunki oraz urządzenia pozwalające na monitorowanie podstawowych funkcji życiowych i wspomagające rekonwalescencję podczas różnego rodzaju chorób. Jaki sprzęt medyczny warto mieć w domu i czym kierować się przy jego wyborze?

Podstawowym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego z pewnością będzie termometr, który jest niezbędnikiem każdej apteczki. Jedną z lepszych inwestycji jest zakup termometru bezdotykowego. Gwarantuje on o wiele dokładniejsze pomiary niż standardowe modele. Podwyższona temperatura ciała to pierwszy znak informujący o infekcji, dlatego możliwość dokładnego określenia swojej temperatury pomoże w określeniu momentu, kiedy należy przyjąć leki przeciwgorączkowe. Użycie termometru bezdotykowego jest niezwykle wygodne – wynik zostaje podany zaledwie w kilka sekund.

Nebulizator (potocznie nazywany inhalatorem) to urządzenie, które sprawi, że wszelkiego rodzaju przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych nie będą już tak uciążliwe. Możliwość wykonywania domowych inhalacji – zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym – znacząco podniesie komfort funkcjonowania podczas choroby. Dzięki nebulizacji lek dostarczany jest bezpośrednio do dróg oddechowych, co przyspiesza proces leczenia.

Ciśnieniomierz to kolejna niezwykle przydatna rzecz w każdym gospodarstwie domowym. Ponad 20% Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze. Posiadanie odpowiedniego urządzenia pomiarowego pozwoli stosownie zadbać o stan zdrowia. Często pacjent przez długi czas nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby, co zdecydowanie opóźnia proces leczenia. Dlatego tak ważne jest praktykowanie regularnych badań i monitorowania swojego stanu zdrowia – w tym także dokonywanie pomiarów ciśnienia. Istnieją dwa rodzaje ciśnieniomierzy – manualne (charakteryzują się większą dokładnością pomiarową) oraz elektroniczne (łatwiejsze w użyciu). Należy dobrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Sprzęt medyczny to także niezbędne wyposażenie łazienki. Waga medyczna pozwoli na regularne monitorowanie wagi ciała. Nadwaga to główna przyczyna wielu chorób cywilizacyjnych, które boleśnie dotykają nasze społeczeństwo. Aby uniknąć nadciśnienia, cukrzycy czy chorób serca, należy regularnie kontrolować stan swojej wagi.

Senior w domu – jakiego sprzętu medycznego potrzebuje?

Obecność sprzętu medycznego w domu jest niezwykle istotna dla osób starszych. Seniorzy często zmagają się z wieloma różnymi schorzeniami, dlatego dla komfortu funkcjonowania, to w szczególności oni powinni kontrolować stan swojego zdrowia.

Dobrym pomysłem będzie dostosowanie domu i mebli do potrzeb osoby starszej. Uchwyty i krzesełka prysznicowe będą pomocne w codziennych procesach higienicznych. W szczególności ławeczki i krzesełka przeznaczone do stosowania podczas kąpieli mogą zapobiec niefortunnym kontuzjom wywołanym przez śliskie kafelki.

Każdy senior, zmagający się z bólem kręgosłupa, powinien zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną. Odpowiednia pozycja w łóżku wspomaga jakość snu, która z kolei ma olbrzymi wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. Dobrze dopasowana poduszka może nawet spowodować brak konieczności korzystania z leków przeciwbólowych, dzięki odciążeniu obolałych mięśni.

Specjalne piłki do ćwiczeń również doskonale sprawdzą się dla seniorów, którzy wciąż pragną pozostać aktywni. Są one przydatne do wzmacniania mięśni grzbietu czy zwiększania ruchomości stawów. Sprawdzą się także w terapii różnego rodzaju schorzeń neurologicznych.

Sprzęt medyczny to nie tylko nieodłączny element wyposażenia gabinetu lekarskiego czy szpitala. Jest on potrzebny w każdym domu. Wspomaga monitorowanie stanu zdrowia wszystkich członków rodziny, pomaga w szybkim diagnozowaniu chorób i schorzeń. Natomiast w przypadku ewentualnej infekcji podnosi komfort funkcjonowania.