Każdego roku rośnie liczba Polaków, u których zdiagnozowana różnego typu choroby nowotworowe. U jednych rak zostaje wykryty podczas badań przesiewowych, drudzy dowiadują się o chorobie przez przypadek, a jeszcze inni zgłaszają się do lekarza z niepokojącymi objawami. Ryzyko zachorowania na nowotwór jest w dzisiejszych czasach duże, podobnie zresztą jak ich liczba. Każdy rodzaj nowotworu ma inne podłoże i rozwija się w inny sposób. Jest wiele czynników, które mogą przyczynić się do mutacji komórek i powstania nowotworu, dlatego też tak ważna jest profilaktyka. Lepiej jest oczywiście zapobiegać, niż leczyć. Bardzo ważne jest zatem to, aby wykonywać regularne badania kontrolne, gdyż wykrycie raka we wczesnym stadium choroby zwiększa szansę na wyzdrowienie. Jak diagnozuje się nowotwory w Polsce?
Polska medycyna – smutne fakty
Na samo słowo nowotwór większość osób czuje się zaniepokojona. Choroba ta dziesiątkuje także społeczeństwo polskie. Oprócz wysokich kosztów leczenia trzeba liczyć się jeszcze z dużą ilością stresu, bólu i licznymi dolegliwościami. Jeśli rak zostanie wykryty dopiero w zaawansowanym stadium, szanse na wyleczenie są niewielkie. Choroba nowotworowa jest bardzo często śmiertelna, dlatego też tak ważne jest to, aby została jak najszybciej zdiagnozowana. Postawienie prawidłowej diagnozy pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse pacjenta na przeżycie. Rosnący procent umieralności na raka zwiększa się w Polsce z powodu niskiej wykrywalności w początkowym etapie rozwoju. Polska plasuje się w czołowej trójce światowej. Według oszacowań aż 70% pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, boryka się już z rakiem w zaawansowanym stadium. Najczęściej diagnozowanymi nowotworami są rak piersi, rak jelita grubego, rak płuc, rak gruczołu krokowego i rak jelita grubego. Tak duża umieralność wynika w dużej mierze z tego, że Polacy nie robią badań profilaktycznych, a lekarze rodzinni nie posiadają odpowiedniego przygotowania. Bardzo często pracownicy służby zdrowia nie rozpoznają po objawach choroby nowotworowej, gdyż są one niespecyficzne. Ponadto często rak złośliwy ma podstępny przebieg.
Diagnostyka raka w Polsce
Już na podstawie objawów zgłoszonych przez pacjenta lekarz rodzinny może mieć podejrzenie istnienie choroby nowotworowej i skierować go na dalsze badania. Pierwszym krokiem jest wykonanie badań obrazowych: USG, prześwietlenie promieniami rentgenowskimi i tomografia komputerowa. W przypadku wystąpienia wątpliwości, wykonuje się badanie PET czy rezonans magnetyczny. Jeśli na podstawie badań obrazowych zdiagnozuje się guza, to pobiera się jego fragment za pomocą biopsji, a potem wykonuje się badania histopatologiczne. Badania przesiewowe pozwalają na wyrycie bardzo wczesnych postaci nowotworów złośliwych. W Polsce są programy takich badań, których celem jest wykrycie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Badaniem wykorzystywanym do rozpoznawania raka piersi jest mammografia. Z kolei prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej pozwala na stwierdzenie obecności guzów w płucach i śródpiersiu oraz przerzutów w płucach. Ultrasonografia jest podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce nowotworów. Jest tanie i bezpieczne oraz pozwala na szybkie i skuteczne zobrazowanie stanu organów wewnętrznych. W diagnostyce nowotworów wykorzystuje się badanie endoskopowe, scyntygrafię i badanie mikroskopowe w celu uzyskania rozpoznania raka.