samochód

Wyobraź sobie samochód, który mknie przez zakurzone, trudne tereny. Pył, unoszący się tłumnie dookoła prawdopodobnie wdarł się już w każdą możliwą szczelinę pojazdu. Jego szyby są zachlapane błotem, które tkwi na nich już od kilku tygodni trasy, która nie należy do najłatwiejszych pod względem warunków atmosferycznych i terenowych. Wyobraź sobie teraz ten sam samochód, który już umyty i podreperowany stoi na parkingu, a Ty oglądasz go – rozważając kupno. W końcu podoba Ci się ten model, a w ogłoszeniu było napisane, że był używany wyłącznie przez żonę, przez niedługi czas i tylko do jazdy na miasto. Jeżeli w tym momencie zaczynasz zastanawiać się  nad tym czy istnieje jakiś sposób, by dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem – to możesz odetchnąć spokojnie. Oprócz obejrzenia samochodu na żywo, rozmowy z osobą sprzedającą lub przeglądu książeczki serwisowej – stan techniczny pojazdu można sprawdzić za pomocą numeru VIN – https://www.autotesto.pl/vin-pojazdu/.

VIN – co oznacza?

Jeżeli pierwszy raz słyszysz to określenie, właściwie nie masz się czym martwić. Wielu kierowców zastanawia się, co stoi za tymi literami. Skrót ten oznacza numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony na pojeździe przez producenta. Jego rozwinięcie w języku angielskim brzmi Vehicle Identification Number. Współcześnie numer ten składa się z siedemnastu znaków – cyfr i liter, z wyłączeniem I, O oraz Q. Zapis dzieli się na kilka kategorii, a każda odpowiada za inny rodzaj informacji na temat pojazdu. Taki numer w przypadku każdej maszyny jest inny, nigdy się nie powtarza. W języku polskim VIN określa się zazwyczaj jako numer nadwozia. Jak masz sprawdzić numer VIN, jeżeli dopiero dowiedziałeś się, co oznacza, ale nie masz jeszcze pojęcia gdzie go znaleźć? Jedną z lokalizacji tego numeru może być słupek boczny, który znajduje się po stronie kierowcy. Numer VIN bardzo często występuje w formie wybicia na powierzchni tabliczki znamionowej, która znajduje się na podszybiu pojazdu, także od strony kierowcy. Ostatnim miejscem, gdzie często umieszcza się ten numer, jest dowód rejestracyjny pojazdu.

Jak sprawdzić VIN pojazdu?

Kiedy już wiesz, co stoi za tym enigmatycznym skrótem, warto byłoby dowiedzieć się, jak możesz go odczytać. Według norm ISO, numer VIN dzieli się na trzy części:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – to pierwsze trzy pozycje numeru VIN, za których pomocą koduje się region, w którym pojazd został wyprodukowany oraz nazwę jego producenta. Pierwszy symbol WMI określa region, w którym producent się znajduje. Kolejne dwa określają producenta i zdarza się, że użyte są symbole nietypowe.
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – to kolejne pozycje numer VIN, od 4 do 9 pozycji. Każdy producent ma własny system wykorzystywania tego pola i jest ono używane zgodnie z lokalnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi identyfikacji pojazdu oraz może zawierać informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia.
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – to ostatnie znaki, od 9 do 17 pozycji i wykorzystuje się je do nadania pojazdowi unikatowego numeru. Dzięki temu ta część numeru VIN wykorzystywana jest przez producenta w przypadku reklamacji. Znaki wykorzystane w tej sekcji mogą zawierać informacje na przykład o rodzaju napędu, ale zazwyczaj jest po prostu numerem porządkowym, który nadawany jest automatycznie w trakcie produkcji. Ostatnimi czterema znakami są zawsze cyfry.

Jak najlepiej sprawdzić numer VIN?

Jeżeli masz już dostęp do tego numeru, ale również wątpliwości, czy będziesz umiał go rozszyfrować – wtedy warto rozważyć zlecenie takiego rozkodowania profesjonalnej firmie diagnostycznej. Wykwalifikowani pracownicy doskonale będą wiedzieli jak uzyskać dane z numeru VIN oraz jak je właściwie interpretować. Dzięki uzyskanym informacjom można dowiedzieć się między innymi jakie są podstawowe dane techniczne pojazdu, jak chociażby stan silnika, czy ciężar całkowity pojazdu. Oprócz tego z rozszyfrowanego numeru można uzyskać wiedzę na temat historii rejestracji pojazdu, czy przebiegu kilometrów. Jeżeli więc zależy Ci na przejrzystym raporcie sporządzonym przez specjalistę, który wie co robi – warto zgłosić się do firmy diagnostycznej, takiej jak autotesto.pl