lampa

Abażury są jednym z tych elementów dekoracyjnych, które mogą ustawić nastrój całej przestrzeni i dodać do niego skrętu. Wybór odpowiedniego abażuru jest prosty, wystarczy wziąć pod uwagę nasze zalecenia. Abażur jest jednym z tych mniejszych elementów wyposażenia, które mogą nadać nastrój Twojej przestrzeni, nadać jej strukturę i dodać odrobinę polotu. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze abażuru do lampy.

Zanim zdecydujesz się na kolor i kształt abażuru, zastanów się, gdzie chcesz, aby Twoja lampa stała. Ogromny abażur wiszący nad małym stołem jadalnym może być kłopotliwy, zwłaszcza w małej kuchni. Z kolei lampa podłogowa obok sofy lub fotela może być duża.

Wybierz abażur, który najlepiej pasuje do schematu kolorystycznego Twojego pokoju. Pomyśl o swoim salonie, sypialni i każdej innej przestrzeni jako całości, aby wybrać odpowiedni odcień. Użyj tych, które masz w swoim wnętrzu, aby abażur wtopił się w przestrzeń.

Stożek, amfora, ostrosłup ścięty, półkula to tylko kilka z opcji kształtów, które możesz znaleźć. Kształt abażuru musi być przede wszystkim dopasowany do podstawy lampy. Im prostszy kształt u podstawy, tym więcej wariantów kloszy będzie z nim harmonijnie wyglądać. I odwrotnie, im bardziej kręta lub nietypowa podstawa, tym prostszy powinien być kształt abażuru.

Wybierając abażur, pamiętaj o stylu, w jakim urządzone jest Twoje pomieszczenie. Charakter abażuru to wrażenie, jakie wywołuje kombinacja jego koloru, kształtu i wielkości. Prostokątny, biały, półokrągły abażur będzie świetnym dodatkiem do minimalistycznego wnętrza, a ścięta piramida w ciepłym odcieniu sprawdzi się w tradycyjnym otoczeniu.

Wyjdź poza kolor i kształt. Abażur nie musi być gładki, możesz użyć dowolnej faktury, którą lubisz i która pasuje do Twojego wnętrza. To właśnie tekstura może sprawić, że oprawa oświetleniowa stanie się efektownym punktem centralnym, który od razu zwróci na siebie uwagę.

Jeśli naszym celem jest stworzenie strefy funkcjonalnej, możemy użyć ciemniejszych, gęstszych abażurów, które całkowicie ukryją żarówkę i stworzą miękkie, rozproszone światło. A jeśli urządzasz miejsce do czytania lub pracy, postaw na lżejsze, jaśniejsze i bardziej

Oprócz obciążenia funkcjonalnego abażur pełni również funkcję dekoracyjną. Może stać się głównym tematem lub praktycznie połączyć się z innymi elementami.

Jeśli chcesz, aby lampa stała się centralnym punktem, wybierz jaśniejszy i bardziej odważny klosz, użyj koloru i faktury, które nie powtarzają się w pomieszczeniu. Aby wtopić się w resztę wnętrza, wykorzystaj kolory i nadruki, które są już obecne na tapecie, zasłonach, poduszkach czy dywanie.

Upewnij się, że abażur znajduje się w bezpiecznej odległości od lampy i innych źródeł ciepła. Dotyczy to w szczególności abażurów papierowych.

Pomyśl o zastosowaniu abażurów w niekonwencjonalnych miejscach i kombinacjach. Być może łazienka nabierze nowego koloru dzięki kloszom umieszczonym po bokach lustra, a kilka identycznych małych lamp wiszących może ozdobić długi stół w jadalni.

Czy istnieje jakiś uniwersalny kształt abażuru, pasujący do większości podstaw lamp?

Uniwersalny kształt abażuru, który pasuje do większości podstaw, można uznać za stożek. Dla baz klasycznych miękki stożek z tkaniny na stelażu, z lub bez dodatkowego wykończenia (sutasz, frędzle), dla baz nowoczesnych stożek z tkaniny na plastikowej podstawie. Kształt stożka nadaje się również do podstaw o skomplikowanych kształtach lub do podstaw antycznych.

Należy pamiętać, że abażur prostokątny lub w kształcie stożka nie zawsze nadaje się do wariantów tkanin drukowanych (z wzorami). Kształt stożka ma kształt półksiężyca. Wiele wzorów raczej słabo pasuje do tej figury lub zajmuje sporo materiału, aby prawidłowo ułożyć się w wykroju.