kabel

Problem z odpaleniem samochodu zazwyczaj pojawia się w mroźny poranek, gdy niska temperatura negatywnie wpływa na akumulator. Jednak może zdarzyć się także w inne pory roku, co może świadczyć o zużyciu źródła energii. Jak w takiej sytuacji odpalić silnik? Rozwiązaniem, którego należy unikać, jest zapychanie samochodu i próba uruchomienia go w ten sposób. Starsze auto można było w ten sposób odpalać. Z nowoczesnymi, które posiadają pasek rozrządu, absolutnie nie powinno się tak postępować, ponieważ element ten może przeskoczyć, powodując trudne do usunięcia usterki silnika. Aby bezpiecznie odpalić silnik, konieczne jest użycie przewodów rozruchowych. Jak uruchomić samochód na kable? 

Kable rozruchowe – niezbędne akcesorium w każdym samochodzie

Jak odpalić samochód przez kable? Najpierw trzeba się zaopatrzyć w dobrej jakości przewody i wozić je wszędzie ze sobą na wypadek, gdyby akumulator odmówił posłuszeństwa, a wokół nikt nie miałby własnego zestawu pod ręką.

Jak uruchomić samochód za pomocą kabli? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Na początku samochód ze sprawnym akumulatorem trzeba postawić w miarę blisko auta, który ma zostać odpalony przy pomocy przewodów. To konieczne, aby spiąć kablami sprawny akumulator z jednego pojazdu z niesprawnym z drugiego.

Jak uruchomić samochód na kable? Na początek trzeba wyłączyć silnik w sprawnym aucie i odpowiednio podłączyć poszczególne przewody – czerwony i czarny. Pierwszym należy połączyć dodatnie klemy w sprawnym i niesprawnym akumulatorze. Drugi powinien zostać podłączony do ujemnej klemy baterii w sprawnym aucie. W niesprawnym drugi koniec kabla można połączyć z akumulatorem, jednak bezpieczniej zrobić to do metalowej i niepomalowanej części auta. W wielu samochodach są oznaczone miejsca, do których podłącza się czarny przewód rozruchowy. Jak odpalić auto przez kable, które są już podłączone?

Uruchamianie samochodu za pomocą kabli rozruchowych

Jak uruchomić samochód za pomocą kabli rozruchowych, które są już podpięte do aut? Na początku należy odpalić silnik w sprawnym pojeździe. Nie powinno się tego robić z niesprawnym od razu po podłączeniu przewodów i włączeniu jednostki napędowej z działającą baterią. Odpalony silnik powinien pracować przez kilka minut. W tym czasie – poprzez kable rozruchowe – prąd z akumulatora sprawnego samochodu popłynie do wyładowanej baterii w aucie, którego nie można odpalić, częściowo go podładowując. Po tym czasie można przystąpić do próby uruchomienia silnika. Jak odpalić auto przez kable? Najpierw należy zwiększyć obroty w silniku pracującego pojazdu do poziomu 1500-2000. Dzięki temu więcej prądu trafi do wyładowanego akumulatora i samochód łatwiej odpali.

Rozrusznik nie może być uruchamiany na długo

Odpalając silnik w aucie z rozładowanym akumulatorem, nie należy kręcić rozrusznikiem zbyt długo. Wskazane są próby odpalenia trwające nie dłużej niż 10-15 sekund. Po kilku warto odczekać parę minut, pozostawiając pracujący silnik w sprawnym aucie i podpięte kable rozruchowe. To spowoduje dodatkowe podładowanie akumulatora i zminimalizuje ryzyko rozładowania baterii w samochodzie, którego silnik pracuje. Gdy jednostka napędowa w drugim pojeździe się uruchomi, można przystąpić do rozłączania kabli rozruchowych.

Jak rozłączyć kable rozruchowe? 

Rozłączanie kabli rozruchowej należy przeprowadzić w odwrotnej kolejności niż ich podłączanie. Najpierw trzeba więc zdjąć końcówkę czarnego kabla z akumulatora lub karoserii samochodu, który został odpalony, następnie zaś z klemy sprawnej baterii. Następnie w ten sam sposób można zdjąć czerwony przewód. Oczywiście silnika samochodu, który miał rozładowany akumulator, nie należy od razu gasić – powinien popracować co najmniej kilka minut, co doprowadzi do podładowania baterii. W tym czasie warto wyłączyć światła i inne odbiorniki prądu.

Należy pamiętać, że w przypadku niektórych nowoczesnych samochodów uruchamianie silnika przy pomocy kabli rozruchowych jest przez producenta samochodu zabronione. Przed podłączeniem przewodów trzeba spojrzeć do instrukcji obsługi pojazdu i upewnić się, czy istnieje taka możliwość.