bruk

Kostka brukowa to tak zwany pochłaniacz wody, a tym samym zanieczyszczeń się w niej znajdujących. Oznacza to, że ulewne deszcze, które najczęściej występują podczas burzy, lub topniejący śnieg działają negatywnie nie tylko na stan czystości, lecz także na żywotność kostki. Jak więc usunąć plamy, gromadzący się w kostce brud oraz mech?

Kostka, a czyszczenie wodą 

Niektóre rodzaje kostki brukowej są fabrycznie impregnowane przez producentów, dlatego zanieczyszczenia można z nich usunąć w łatwiejszy sposób. Zazwyczaj wystarczy jedna z tańszych myjek z dozownikiem do płynów oraz z opcją ustawienia mocy ciśnienia. Trudność zaczyna się w momencie, gdy dany materiał nie został wcześniej zaimpregnowany. Zanieczyszczenia mogą wnikać pod kostkę, a mycie jej myjka spowoduje jedynie wypłukiwanie piasku lub żwiru, zostawiając na powierzchni plamy. 

Usuwanie zabrudzeń z kostki

Najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia to te powstałe w wyniku kontaktu oleju z kostką, np. takie, które powstały w wyniku grillowania mięsa. Takie plamy najłatwiej usunąć zaraz po tym, jak się pojawią, gdyż nie zdążą wsiąknąć w powierzchnię kostki. Wtedy wystarczy użyć mocnego strumienia wody z odpowiednim środkiem do mycia zewnętrznych powierzchni. Jednak nawet najszybsza reakcja nie zawsze jest gwarancją usunięcia w 100% występujących plam, szczególnie gdy olej, który się rozlał, był wcześniej gorący. Wtedy do całego wcześniej przygotowanego roztworu ze specjalnego płynu i wody należy dodatkowo  dodać odpowiedni środek odplamiający. W momencie, gdy tego typu metody, należy sięgnąć po bardziej zaawansowany preparat do usuwania plam olejowych z kostki brukowej, taki jak ten do czyszczenia łańcuchów w rowerze czy motocykli. Cena za tego typu środka to kilkadziesiąt złotych, a wystarczy on naprawdę na usunięcie wielu nieestetycznych plam. Czyszczenie trzeba jednak przeprowadzić z rozwagą, aby dodatkowo nie rozetrzeć plamy, co mogłoby skutkować trwałym odbarwieniem nawierzchni. 

Mycie i konserwacja kostki krok po kroku (jesienią)

1. Regularne mycie kostki 

Jest to kluczowa kwestia w kontekście dbałości o kostkę brukową, gdyż im częściej będzie ona myta, tym dłużej nam posłuży. Zaleca się więc raz w roku wykonać mycie z użyciem mocnego strumienia wody oraz raz w roku czyszczenie, które opiera się tylko i wyłącznie na wypełnieniu ubytków w wypełnieniu pomiędzy poszczególnymi kostkami oraz zamiataniu powierzchni za pomocą dużej szczotki słomianej bądź drucianej. 

2. Dokładne czyszczenie kostki brukowej 

Pielęgnując kostkę, nie możemy zapomnieć o rosnących w szparach chwastach, które trzeba regularnie usuwać lub spryskać powierzchnię odchwaszczaczem. Należy wtedy zwrócić uwagę, czy obok nie znajdują się drzewa lub krzewy, gdyż w ten sposób możesz im zaszkodzić – często ich korzenie znajdują się także pod kostką, a środek wnika w głąb gleby i może dojść do ich uszkodzenia lub zatrucia.

Pielęgnacja kostki brukowej w zimie

O kostkę brukową należy również dbać zimą. Najgorszą czynnością w zimie, którą można wykonać w momencie, gdy pojawią się lód oraz śnieg, to zastosować dużą ilość soli – szybko roztapiająca się warstwa wnika w kostkę, uszkadzając ją i tworząc trudne do usunięcia na wiosnę zabrudzenia. Zaleca się więc stosowanie soli wyłącznie w miejscach, w których jest to konieczne. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie rób tego. W pierwszym roku po ułożeniu nawierzchni najlepiej w ogóle nie stosować żadnych środków do szybkiego rozmrażania. Można poczekać, aż temperatura będzie bliska zeru i polać daną powierzchnię gorącą wodą, a następnie od razu zmieść ją, gdyż ta po pewnym czasie zacznie ponownie zamarzać, a pozostawiona może uszkodzić kostkę brukową. 

Czyszczenie kostki brukowej z resztek cementu, farb i zapraw

Zabrudzenia tego typu mogą powstawać w wyniku chęci szybkiego zakończenia prac związanych z położeniem kostki brukowej. W takim przypadku należy jak najszybciej zdrapać warstwę brudu, a następnie umyć całą powierzchnię wodą. Jeśli to nie pomaga, trzeba wykonać piaskowanie, czyli przemyć kostkę za pomocą strumienia wody z piaskiem pod dużym ciśnieniem.