meble

Mogłoby się wydawać z pozoru, że okucia meblowe są mało znaczącym elementem wyposażenia mieszkania. Jednak to właśnie dobre ich dobranie będzie miało duże znaczenie dla funkcjonalności mebli, a także ich estetyki. Sprawdźmy więc dostępne opcje, aby wnieść wygodę w naszym mieszkaniu na nowy poziom. W tym artykule omówimy wiec, na jakie okucia meblowe warto zwrócić uwagę, by móc maksymalnie cieszyć się z komfortu w swoim domu.

Okucia meblowe — co to jest?

Czym właściwie są okucia meblowe? Uściślając, są to akcesoria do mebli, które pełnią zadanie zarówno elementu funkcjonalnego, jak i estetycznego. Możemy do nich zaliczyć: 

  • zawiasy do mebli 
  • uchwyty do okien
  • wszelkie zawieszki szafkowe
  • prowadnice szuflad
  • nóżki meblowe,
  • uchwyty oraz gałki szafek i szuflad,
  • zamki do drzwi oraz drzwiczek szafek, szaf i szuflad
  • wszelkie zamknięcia, wkręty, oraz zatrzaski meblowe

 

Jakie okucia do mebli wybrać?

Okucia meblowe mogą mieć znaczący wpływ funkcjonalność wyposażenia mieszkania. Okucie może umożliwić zmianę ilość półek, czy też szuflad w szafce, a także stworzyć miejsce do wieszania dodatkowych płaszczy. Dobrze zastosowane akcesoria mogą ułatwić korzystanie z szuflady oraz zmienić wysokość komody. Uściślając – pozwalają wyposażyć nowe meble i poprawić użyteczność tych starych.

Do jednego z najważniejszych rodzajów tego typu akcesoriów, można zaliczyć zawiasy. Można je kupić w różnych wariantach i dostosować w zależności do sposobu, w jaki otwierane są konkretne drzwi lub drzwiczki. 

 

Warto też wyróżnić zawiasy meblowe, które wykorzystywane są w przypadku szafek z frontami bez uchwytów. Otwiera się je poprzez delikatne popchnięcie. Stosuje się je powszechnie, a w szczególności w miejscach, w których nie ma możliwości wykorzystania standardowych zawiasów.

Okucia meblowe – jakie wybrać przy zmianie stylistyki mebli?

Okucia meblowe mogą odmienić całkowicie wygląd starych mebli. Możemy użyć ich w nowych lub starych szafkach, by zmienić częściowo ich estetykę. Wybierzmy więc sklep z akcesoriami meblowymi, gdzie możemy liczyć na szeroki wybór wzorów oraz kolorów. Byśmy mogli z łatwością dopasować do siebie najlepsze rozwiązanie. Najłatwiejszym do wymiany akcesorium jest uchwyt lub klamka. Mogą one pozytywnie wpłynąć na ostateczny design szafki lub komody. 

Jeśli jesteśmy właścicielami tradycyjnego wyposażenia drewnianego, pomyślmy o mniej ekstrawaganckich modelach. Jednak ostateczna decyzja mimo wszystko jest zależna od naszych oczekiwań i wizji na charakter danego pokoju. Jako wskazówkę kolorystyczną, na uwagę zasługuje złoto i czerń. Białe szafki w stylu vintage będą szczególnie dobrze wyglądać w zestawieniu takich kolorów. 

Jeśli mamy meble nowoczesne, najlepiej sprawdzą się akcesoria minimalistyczne. Postawmy na proste formy lub geometryczne kształty, które świetnie odnajdą się w towarzystwie gładkich powierzchni. Jeśli chodzi o kolory, sprawdzi się srebrny, złoty i czarny, ale minimalizm potrafi wiele wybaczyć i często można poeksperymentować z wariantami kolorystycznymi.

Wymiana okuć meblowych to tani i jednocześnie skuteczny sposób na renowację danego pokoju. Pozwoli na całkowitą zmianę charakteru kuchni, pokoju dziennego lub sypialni. Ogromną zaletą jest możliwość nadania uniwersalności wyposażeniu i wcale nie musimy przy tym wymieniać wszystkich mebli na nowe.

Jakie okucia do mebli będą najbardziej uniwersalne?

Przede wszystkim, dokonując wyboru względem akcesoriów do mebli, zwróćmy uwagę na tworzywo, z którego zostały wykonane. Będzie miało to wpływ na trwałość, co jest przełoży się na stylistykę, a także funkcjonalność. Dobrej jakości okucia meblowe będą służyły nam latami, stanowiąc doskonałą ozdobę mebli. Niezależnie od stylu akcesoriów, jakie wybierzemy, to jakość zadecyduje o naszej wygodzie i funkcjonalności ostatecznie. Z tego powodu polecamy wybór elementów drewnianych lub mosiężnych, które od bardzo dawna są wykorzystywane do wykańczania mebli, a ich popularność zdaje się nie maleć.