Dieta wegetariańska nieustannie zyskuje na popularności, jednocześnie budząc wiele sprzecznych emocji. Wielu fanów tego sposobu żywienia uważa, że wyeliminowanie mięsa z diety jest korzystne zarówno dla człowieka, jak i środowiska – a co za tym idzie – całego społeczeństwa. Istnieje jednak spora grupa osób twierdzących, że dieta wegetariańska ma szkodliwy wpływ na zdrowie, ponieważ nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W pewnej części każda z tych dwóch grup ma rację. Jak ograniczyć mięso mądrze, aby nie dopuścić do powstania niedoborów? Jedna z największych obaw kobiet przechodzących na dietę roślinną dotyczy stanu ich włosów. Czy jest się czego obawiać? Jak zbilansować jadłospis, aby włosy pozostały mocne i lśniące?

Dieta wegetariańska – wypadanie włosów

Włosy, a dieta wegetariańska – co może się wydarzyć? Żeby fryzura zawsze była piękna i zdrowa, do organizmu muszą być dostarczane wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Eliminując z jadłospisu mięso, łatwo o zbyt niską podaż witamin B12 i D oraz składników mineralnych takich jak cynk, wapń i żelazo. Szczególnym zagrożeniem jest niedobór witamin z grupy B, gdyż wiele z nich (np. B12) może być pobieranych tylko i wyłącznie z mięsa, a odpowiadają one m.in. za niewypadanie włosów. Dlatego dobrym pomysłem może być ich suplementowanie. Kolejnym zagrożeniem są niedobory żelaza, które wpływa na wzrost i wzmacnianie włosa. Niestety, żelazo występujące w produktach roślinnych jest gorzej przyswajalne. Nieco ryzykowne może być również całkowite wyeliminowanie z diety ryb. Są one źródłem kwasów omega-3, które wpływają na prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa. Stymulują także zdrowy wzrost. Należy więc pamiętać o zastąpieniu ryb innymi produktami takimi jak nasiona chia czy siemię lniane.

Suplementacja – czy jest konieczna? Włosy a dieta wegetariańska

Czy dieta wegetariańska zawsze będzie powodowała wypadanie włosów? Niekoniecznie. Większość składników, które są objęte ryzykiem niedoboru, można w prosty sposób dostarczyć w innych produktach bądź suplementach. Warto regularnie wykonywać podstawowe badani krwi, aby kontrolować stan swojego organizmu i mieć możliwość szybkiej reakcji na powstałe niedobory. Przy odpowiedniej suplementacji nic złego nie powinno się wydarzyć. Z jakich suplementów warto korzystać? Miejsce pierwsze zajmują witaminy z grupy B. Dodatkowo cynk i selen – jednak tylko po uprzednich badaniach, gdyż ich nadmiar również może okazać się szkodliwy. Badania wykazały, że osoby, u których poziom cynku i selenu jest zbyt wysoki, są bardziej narażone na wypadanie włosów.

Jak ułożyć dietę, aby włosy były piękne i lśniące?

Przede wszystkim dieta powinna być dobrze zbilansowana. Warto poszerzyć wiedzę na temat roślinnego żywienia, a dobrym jej źródłem mogą być blogi internetowe https://www.miastokobiet.pl/blogi-wegetarianskie/ – można z nich także czerpać inspiracje w kwestiach związanych z przepisami na posiłki. Podstawową zasadą diety jest wprowadzenie odpowiedniej ilości kalorii, która nie będzie ani zbyt mała, ani zbyt duża. Dobrze dostosowana dieta roślinna może być bardzo zdrowym sposobem żywienia – oczywiście pod warunkiem, że niczego w niej nie brakuje.

Dieta wegetariańska, absolutnie nie musi oznaczać wypadania włosów. Jednak należy zadbać o odpowiednią suplementację. Duży wpływ na to, jakie suplementy należy dodać do swojego jadłospisu, jest rodzaj wyeliminowanych produktów. Jeżeli jest to tylko mięso, a w diecie pozostały nabiał i jaja – ryzyko niedoborów będzie zdecydowanie niższe, niż jeżeli w posiłkach nie pojawią się żadne produkty odzwierzęce. Warto pamiętać o dostarczeniu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Dlatego dieta powinna być bardzo urozmaicona, a wachlarz spożywanych warzyw bardzo szeroki. Nie należy zapominać o białku i tłuszczach – niezbędnikiem w diecie wegetariańskiej są nasiona roślin strączkowych, orzechy i ziarna. Osoby spożywające regularnie orzechy czy pestki już po krótkim czasie mogą zauważyć poprawę kondycji swoich włosów.