pompa ciepła

Pompy ciepła to ekonomiczne, ekologiczne i wieloletnie rozwiązanie. Pod warunkiem że urządzenie zostanie dobrze dobrane do naszych potrzeb i oczekiwań, a następnie fachowo zamontowane. Wówczas zapewni nam szereg korzyści, których nie sposób przecenić. Jakie cechy powinna posiadać dobra pompa ciepła? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pomp ciepła? Wadowice

Pompy ciepła to inwestycja na lata – z tego względu taka decyzja powinna być przemyślana pod każdym możliwym względem. Osoby nieobeznane w temacie często nie wiedzą jednak, na co konkretnie powinny zwrócić uwagę i jakie kwestie przemyśleć przed wdrożeniem inwestycji w życie. Przede wszystkim należy dokładnie obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie naszego domu na energię, a także ciepłą wodę użytkową. Nierozłącznie będzie się to wiązać także z kosztem inwestycji.

Pompy ciepła, Wadowice – najważniejsze parametry

Jednym z najważniejszych parametrów, które powinny nas zainteresować przed wyborem pomp ciepła, jest COP, czyli współczynnik wydajności. Informuje on nas o tym, ile ciepła urządzenie wytworzy z 1 kWh energii elektrycznej. Im COP będzie większy, tym mniej energii będzie wymagało uzyskanie pożądanej ilości ciepła.

Pod uwagę będziemy musieli wziąć także powierzchnię domu oraz rodzaj ocieplenia – im grubsza warstwa izolacyjna, tym mniejsze będzie zapotrzebowanie cieplne na metr kwadratowy. Nie bez znaczenia jest również liczba domowników. To dzięki niej możemy określić, jaka moc będzie niezbędna, by ogrzać wodę użytkową. Optymalna wartość to 250 W na każdą osobę.

Jaki rodzaj pomp ciepła wybrać?

Pierwszym krokiem przed wyborem pomp ciepła powinno być również określenie naszych oczekiwań. Na rynku znajdziemy urządzenia, które mogą ogrzewać zarówno budynek, jak i wodę użytkową, a także takie, które pełnią wyłącznie tę drugą funkcję. Należy również ustalić, czy pompa będzie działać jako jedyne źródło ciepła, czy jej praca będzie wspomagana przez inne urządzenia.

Jeżeli skłaniamy się ku pierwszemu rozwiązaniu, wówczas najkorzystniejszą opcją będzie pompa gruntowa, ponieważ wyróżnia się większą mocą i wydajnością niż jej powietrzny odpowiednik. Ten jednak również ma pewną przewagę – z powodzeniem można go zainstalować praktycznie wszędzie, a gruntowa pompa ma swoje konkretne wymagania.

Jak dobrać moc pomp ciepła? Wadowice

Powyżej wyjaśniliśmy, co należy wziąć pod uwagę przed zainwestowaniem w pompy ciepła. Jeśli chcemy obliczyć, jaką mocą muszą się charakteryzować, aby nam dobrze służyły, należy pomnożyć przez siebie powierzchnię domu i zapotrzebowanie na ciepło na metr kwadratowy, a następnie dodać liczbę domowników pomnożoną przez 250 W. Wówczas uzyskamy przybliżoną wartość mocy, którą powinno posiadać nasze urządzenie. Warto zostawić pewien margines zapasu oraz skonsultować obliczenia ze specjalistą od pomp ciepła w Wadowicach. Wówczas uzyskamy pewność, że inwestycja będzie w pełni opłacalna, a urządzenie będzie służyć wydajnie i niezawodnie przez długie lata.