rezydencja

Rezydencje zawsze kojarzą się z luksusem i ogromnym komfortem mieszkania. Wysokiej klasy materiały, nowoczesne technologie i duże powierzchnie, właśnie to głównie charakteryzuje luksusowe rezydencje. Nie może zatem dziwić, że
projekty rezydencji luksusowych
są naprawdę wymagające. Warto zatem wiedzieć, czym taki projekt powinien się charakteryzować..

Co wyróżnia luksusowe rezydencje na tle innych budowli?

Już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo luksusowe rezydencje różnią się od innych domów. Co wyróżnia rezydencje? Przede wszystkim są to zawsze domy wolnostojące. Budowane są na terenie dużego ogrodu. Najczęściej lokowane są na terenach podmiejskich, z dala od centrów miast. Ważna jest tu bowiem prywatność i cisza. Poza tym luksusowe rezydencje zawsze projektowane i budowane są z zachowaniem aktualnych trentów architektonicznych. Do ich budowy wykorzystuje się tylko materiały wysokiej jakości oraz nowoczesne technologie. To, co w szczególności odróżnia luksusowe rezydencje od innych domów to bardzo duża powierzchnia użytkowa. To nawet od 200 do 500 m2. Sama duża powierzchnia to jednak nie wszystko. Nie można zapomnieć o wielu udogodnieniach dla domowników. Przy samej rezydencji często lokuje się basen czy kort tenisowy.

Czym różni się luksusowa rezydencja od willi?

Często luksusowe rezydencje potocznie nazywane są willami. Trzeba jednak wiedzieć, że są to dwa różne typy budynków. Przede wszystkim wille, choć to spore domy, to jednak ich metraż jest znacznie mniejszy w porównaniu z luksusowymi rezydencjami. Poza tym budowane są bardziej ekonomicznym materiałów. Innymi słowy, w przypadku willi stawia się na mniej kosztowne rozwiązania. Ważniejsza jest tu funkcjonalność budynku. Także udogodnień wokół samej willi jest znacznie mniej niż w przypadku rezydencji luksusowej. Jeśli chodzi o właśnie o rezydencję, to w tym przypadku zawsze spełniane są niemal wszystkie oczekiwania inwestora, a co za tym idzie, koszty są kwestią drugorzędną.

Na co zwrócić uwagę analizując projekty rezydencji luksusowych?

Studia architektoniczne oferują różne projekty rezydencji. Przy wyborze tego konkretnego uwagę zawsze należy zwrócić na kilka istotnych elementów. Po pierwsze metraż rezydencji. Jak wspomniano, taki dom musi być naprawdę duży. Dlatego metraż rezydencji zaczynać powinien się przynajmniej od 200 m2. Po drugie, ilość pomieszczeń. Pod tym kątem projekt powinien spełniać wszystkie oczekiwania inwestora. Jeśli ten oczekuje pięciu sypialni, sześciu łazienek, dwóch gabinetów i jeszcze kilku innych pomieszczeń, to projekt powinien odpowiadać na wszystkie te oczekiwania. Dotyczy to także miejsc garażowych. Ktoś, kto buduje luksusową rezydencję, na pewno jest posiadaczem większej liczby aut niż kilka. Po trzecie, projekt rezydencji luksusowej zakładać powinien wszystkie oczekiwane przez inwestora udogodnienia. Oczywiście w ramach projektu ujęte muszą zostać także dokładne koszty związane z budową nieruchomości. Nie może pomijać także kwestii energooszczędności oraz nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Jaki jest koszt budowy luksusowej rezydencji i czy warto zdecydować się na taki krok?

Koszty budowy rezydencji mogą być oczywiście różne. Na pewno jednak zakładać trzeba, że taka inwestycja pochłonie niemałe środki. Ceny luksusowych rezydencji zaczynają się od kwoty mniej więcej 1,5 mln zł, a sięgać mogą kilku na nawet kilkunastu milionów złotych. Co ważne, mowa tu o koszcie samej budowy. Do tego doliczyć trzeba niemałe środki, które przeznaczyć należy na wyposażenie rezydencji. Czy zatem budowa rezydencji ma sens? Oczywiście zamieszkanie w takim domu to ogromny komfort użytkowania. Wszystko bowiem jest idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Mowa tu nawet o bardzo nietypowych pomysłach. Poza tym zamieszkanie w rezydencji to pełna prywatność, cisza, bezpieczeństwo i oczywiście duże poczucie luksusu. Nie może zatem dziwić, że osoby majętne tak często decydują się na zlecenie projektu i budowę naprawdę luksusowych rezydencji.