zęby

Stomatologia to nauka o zapobieganiu, wykrywaniu i leczeniu chorób jamy ustnej. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowych zębów są regularne wizyty kontrolne u dentysty, który zbada jamę ustną i wykryje wszelkie problemy, zanim staną się one poważnymi problemami wymagającymi leczenia poprzez chirurgiczne usunięcie korzeni zębów (leczenie kanałowe) lub tymczasowe korony wykonane z materiałów porcelanowych, które można założyć bezpośrednio na powierzchnię korzenia zęba bez konieczności jego usuwania (korona).

Dlaczego warto zadbać o zęby?

Zdrowie Twoich zębów, dziąseł i języka jest powiązane z ogólnym zdrowiem Twojego organizmu. Jasny uśmiech może zrobić dobre pierwsze wrażenie na innych, ale co ważniejsze pomaga zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości, sprawiając, że czujesz się dobrze we własnej skórze. Jeśli masz poplamione lub przebarwione zęby, możesz rozważyć zabiegi wybielające. Warto zaznaczy, że nowoczesne zabiegi wybielające są praktycznie bezbolesne do tego nie niszczą zębów. Dlatego nie trzeba się ich bać.

Jeśli masz brakujące lub uszkodzone zęby, mogą one również wywierać nacisk na sąsiednie zęby lub powodować inne problemy, takie jak choroby dziąseł (znane również jako choroby przyzębia). Może to z czasem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak powikłania cukrzycy lub choroby serca, ponieważ bakterie z nagromadzonej płytki nazębnej dostają się do krwiobiegu przez otwarte przestrzenie między dziąsłami i zębami, gdzie powinna znajdować się solidna kość trzymająca wszystko razem ściśle przy sobie.

Jeśli nie dbasz o swoje zęby, możesz być narażony na utratę zębów i inne poważne problemy zdrowotne. Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych w krajach wysokorozwiniętych, takich jak USA, dotykającą prawie połowę wszystkich dorosłych powyżej 20 roku życia. Powodują ją bakterie wytwarzające kwas, który niszczy szkliwo zębów. Nieleczona próchnica może prowadzić do choroby dziąseł — stanu, w którym bakterie infekują dziąsła wokół zębów i wywołują w nich stany zapalne lub owrzodzenia — a także do innych problemów zdrowotnych jamy ustnej, takich jak ropnie (kieszonki ropne) pod dziąsłami lub rozchwianie zębów, które wypadają, ponieważ zostały zjedzone przez kwasy produkowane przez bakterie żyjące w płytce nazębnej nagromadzonej wzdłuż ich powierzchni.

 

Jak dbać o swoje zęby każdego dnia?

 

  • Szczotkuj i nitkuj regularnie. Powinieneś szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i nitkować raz dziennie, jeśli to możliwe. Jeśli nie masz jeszcze ustalonej rutyny, umów się na spotkanie z dentystą lub higienistką, aby uzyskać pomoc w stworzeniu takiej, która będzie dla Ciebie najlepsza.
  • Regularnie wybieraj się do dentysty na kontrole i czyszczenia — tak jak dbanie o każdą inną część ciała, dobre zdrowie jamy ustnej wymaga regularnej uwagi specjalistów, którzy wiedzą, jak utrzymać zdrowe dziąsła i zęby!

Regularne czyszczenie zębów jest niezbędne do utrzymania ich w zdrowiu. Podczas czyszczenia dentysta usuwa płytkę nazębną i kamień z powierzchni zębów za pomocą skalera ultradźwiękowego lub instrumentu ręcznego. Stomatolog może również użyć polerowanego wosku do wypolerowania przebarwień na zębach, co pomaga poprawić ich wygląd. 

 

Jak znaleźć dobrego stomatologa?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Tak naprawdę warto skorzystać z polecenia znajomych czy rodziny. Być może nasi bliscy mają kontakt do dobrego specjalisty. W poszukiwaniach pomoże nam także Internet. Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszemy odpowiednią frazę, na przykład „klinika stomatologii w Warszawie„. Warto sprawdzić, jakie opinie mają poszczególne placówki.

A zatem dlaczego warto dbać o zęby? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Stan naszego uzębienia wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Białe i zdrowe zęby sprawiają, że czujemy się zdecydowanie pewniej. A zatem odwiedzajmy naszego dentystę jak najczęściej. Do tego nie zaniedbujmy codziennej rutyny.