Medycyna cały czas się rozwija podobnie jak choroby nowotworowe u coraz większej liczby Polaków. Jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych jest rak trzustki. Chociaż możliwe jest wyleczenie tej podstępnej choroby, to jednak kluczowe jest jej jak najszybsze zdiagnozowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Szanse na przeżycie w przypadku raka trzustki są bardzo niewielkie, gdyż bardzo często trudno jest wykryć chorobę w jej wczesnym stadium. Co może wskazywać na tego rodzaju nowotwór i kiedy należy niezwłocznie zgłosić zaobserwowane symptomy swojemu lekarzowi rodzinnemu?

Przyczyny i objawy raka trzustki

Do powstania chorób nowotworowych może przyczynić się wiele czynników. W przypadku raka trzustki przyczyny nie zostały do końca poznane. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby starsze, szczególnie te które ukończyły 60. rok życia oraz borykające się z chorobami przewlekłymi – m.in. cukrzycą, chorobą wrzodową żołądka i zapaleniem trzustki. Zachorowalność na raka trzustki zwiększają również picie alkoholu, otyłość, palenie papierosów i kontakt z toksynami. Należy pamiętać o tym, że w początkowym stadium rozwoju rak trzustki jest trudny do wykrycia, gdyż daje nieswoiste objawy lub nawet żadnych symptomów. Najczęściej pojawiają się one dopiero wtedy, gdy guz zdąży już mocno urosnąć. Wówczas pojawia się intensywny i promieniujący ból w jamie brzusznej, nadbrzeżu i podżebrzu. W niektórych przypadkach może objąć on także plecy. Kolejnym symptomem tej choroby jest pojawienie się dolegliwości trawiennych. Choremu zaczynają towarzyszyć nudności i wymioty oraz zmienia się częstotliwość oddawania stolca. W przypadku zaawansowanego stadium raka trzustki pacjent może zacząć oddawać tłuszczowe stolce. Kolejnym objawem jest utrata masy ciała i powiększenie się pęcherzyka żółciowego. Jeśli guz rozrośnie się na tyle, że obejmie odcinek trzustkowy przewodu żółciowego, to pojawia się żółtaczka. Niepokój powinna wzbudzić także cukrzyca. Jeśli została ona dopiero co wykryta, to lekarz powinien wziąć pod uwagę także raka trzustki i zlecić wykonanie stosownych badań w tym kierunku.

Diagnostyka raka trzustki i leczenie

W celu zdiagnozowania raka trzustki konieczne jest wykonanie szeregu najróżniejszych badań. Pierwszym krokiem zwykle jest wykonanie badania USG jamy brzusznej. Wykonywane są także badanie endoskopowe jamy brzusznej oraz morfologia krwi. Określane są markery nowotworowe, glukoza i antygen o nazwie CA 19-9 występujący przy nowotworach przewodu pokarmowego. Badania w kierunku raka trzustki dotyczą także rezonansu magnetycznego i biopsji trzustki. Na podstawie wyników badań lekarz może postawić prawidłową diagnozę i wybrać właściwą metodę leczenia. W przypadku raka trzustki leczenie zwykle jest chirurgiczne. We wczesnym stadium rozwoju choroby wykonywany jest zabieg mający na celu usunięcie guza nowotworowego. Jeśli rak trzustki zostanie wykryty w zaawansowanym stadium, to pacjent leczony jest paliatywnie. Oprócz leczenia operacyjnego stosuje się także chemioterapię.